Երեկ Արցախի խորհրդարանն ընտրել է իր նախագահին՝ Աշոտ Դանիելյանին, հետո էլ կընտրեն հանրապետության նախագահին. ես կողմ եմ ատրիբուտները պահելուն։ Այս մասին NEWS.am–ի հետ զրույցում նշեց Արցախի պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար, Արցախի Անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Սամվել Բաբայանը։
«Մենք որեւէ մեկին դեմ չենք, որեւէ բանի չենք խառնվել։ Դեռ 5 ամիս առաջ ես խոսել եմ Սամվել Շահրամանյանի հետ, ասել եմ, ո մենք չենք մասնակցում քաղաքական այդ վայրիվերումներին։ Մասնատողներին ինձ մոտ մի փնտրեք»,–ասաց նա։
Պնդումներին, որ ինքն ուզում է արցախցիներին իր կողմը թեքել, Սամվել Բաբայանն ասաց. «Էդ ասողները իրենք են այդպես անում։ Կգա օրը՝ կիմանաք, օրինակ իշխանական թեւից։ Հիմա չեմ ուզում ասել, կմտնենք ընտրական փուլ, անուններով կտամ, թե ով է զբաղվում, որ ղարաբաղյան թեւը պոկի, մի մաս տանի իր տակ։ Կասեմ՝ իշխանության մեջ ովքեր են, ընդդիմության մեջ ովքեր են այդ ուղղությամբ աշխատում։ Ես դրա մեջ չկամ, դրա համար մտահոգվելու խնդիր չունեմ։
Ես որեւէ հետաքրքրություն չունեմ Արցախի շրջանակներում, Արցախի գործող իշխանությունը դա գիտի ու հասկանում է։ Իմ խնդիրն է ստեղծել էլեկտրոնային հարթակ ադրբեջանահայության խնդիրներով զբաղվող, նրանց փաստաթղթավորել, միջազգային դատարան դուրս գալ, ապացուցել նրանց ցեղասպանությունը, հասնել փոխհատուցման։ Ես դրանով եմ զբաղվում՝ առանց ղարաբաղցիներին խանգարելու»,–ասաց նա՝ վստահություն հայտնելով, որ միջազգային դատական ատյաններում իրենք հաստատ հաջողելու են։
Սամվել Բաբայանը համոզված է, որ Արցախի նախագահի պաշտոնում մնալու է Սամվել Շահրամանյանը. «Երեկ ընտրվել է Արցախի ԱԺ նախագահը, մեկ շաբաթվա մեջ էլ ընտրվելու է Սամվել Շահրամանյանը, ու վերջ»։

Вчера парламент Арцаха избрал своего председателя - Ашота Даниеляна, затем будет избран президент республики. Я выступаю за сохранение атрибутов. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am экс-секретарь Совета безопасности Арцаха Самвел Бабаян.
«Мы не выступаем против кого-либо, мы ни во что не вмешивались. 5 месяцев назад я разговаривал с Самвелом Шахраманяном и сказал: мы не участвуем в этих политических дрязгах», - заявил Бабаян.
На утверждение о том, что он хочет перетянуть арцахцев на свою сторону, Бабаян ответил: «Те, кто так говорят, сами это делают. Наступит день, когда вы все узнаете, например, от правящего крыла. Я не хочу сейчас говорить, вступим в избирательную фазу, я поименно назову, кто этим занимается, скажу, кто пытается оторвать карабахское крыло, подмяв часть под себя. Меня во всем этом нет, потому мне нечего беспокоиться.
Моя задача - создать электронную платформу, посвященную проблемам азербайджанских армян, задокументировать их, обратиться в международный суд, доказать геноцид и добиться компенсации. Я занят этим, не мешая карабахцам».
Бабаян уверен, что Самвел Шахраманян останется на посту президента Арцаха. «Вчера был избран спикер Национального Собрания Арцаха, а через неделю будет избран Самвел Шахраманян, и все», - заключил он, добавив, что власти Армении работают против него.