Ուկրաինան արդեն պատրաստել է Ռուսաստանի հետ գերիների փոխանակման անվանացանկ՝ «1000-ը՝ 1000-ի դիմաց» ձևաչափով։ Այն հանձնվել է ռուսական կողմին, ըստ РБК-Украина-ի՝ հայտնել է ռազմագերիների հետ վարվելակերպի համակարգող շտաբի պետի տեղակալ Անդրեյ Յուսովը։
«Ուկրաինան փոխանակման ցանկ է ներկայացրել», -նշել է նա։
Անցյալ շաբաթ Ստամբուլում Մոսկվայի և Կիևի միջև անցկացված բանակցություններից հետո բանտարկյալների փոխանակման վերաբերյալ համաձայնագիր է ձեռք բերվել։
Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարության գլխավոր հետախուզական վարչության պետ Կիրիլ Բուդանովը ենթադրել է, որ նման փոխանակումը կարող է տեղի ունենալ արդեն այս շաբաթ։
Այսօր՝ մայիսի 22-ին, Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին, գերիների փոխանակման վերաբերյալ հանդիպումից հետո, հայտարարել է, որ Ռուսաստանը Ուկրաինային է փոխանցել իր անվանացանկը։

Украина уже подготовила список имен для обмена пленными с Россией в формате «1000 на 1000». Его передали российской стороне, заявил заместитель главы Координационного штаба по вопросам обращения с военнопленными Андрей Юсов, передает РБК-Украина.
«Украина передала список на обмен», - отметил он.
Договоренность об обмене пленными была достигнута по итогам переговоров между Москвой и Киевом в Стамбуле на прошлой неделе.
Начальник Главного управления разведки Минобороны Украины Кирилл Буданов предполагал, что такой обмен может состояться уже на этой неделе.
Сегодня, 22 мая, президент Украины Владимир Зеленский после совещания по такому обмену пленными заявил, что Россия передала Украине свой список имен.