Եկամուտների հայտարարագիր լրացնելու պարտավորություն ունեցող այն քաղաքացիների նկատմամբ, որոնք չեն հասցրել ID քարտ ստանալ, տուգանքների տեսքով վարչական միջոցներ չեն կիրառվի։ Այս մասին մամուլի ասուլիսում հայտնել է ՀՀ ՆԳ փոխնախարար Արմեն Ղազարյանը։
Նա փաստել է քարտերի տրամադրման հետ կապված որոշակի խնդիրների առկայությունը, սակայն խնդիրները լուծվում են, և շուտով համակարգն ավելի արագ կաշխատի։ Ըստ նրա, 2024թ. տրամադրվել է 160 հազար նույնականացման քարտ, իսկ ընթացիկ տարվա սկզբից՝ արդեն ավելի քան 90 հազար։ Սա պայմանավորված է նաև կառավարության թվային օրակարգով։
Փոխնախարարը նշել է, որ այս օրակարգի շրջանակներում որոշվել է ֆրանսիական ընկերությունը, որի հետ կաշխատեն եվրոպական բոլոր չափանիշներին համապատասխանող ID քարտերի և կենսաչափական անձնագրերի պատրաստման ուղղությամբ։ Գործընթացը պայմանավորված է առաջին հերթին ԵՄ հետ վիզային ռեժիմի ազատականացմամբ։
Միգրացիոն գործընթացների հետ կապված՝ փոխնախարարը նշել է, որ համապատասխան ռազմավարության մշակման ուղղությամբ աշխատանքներ են տարվում։
Ձեռքբերումների թվում նա նշել է այն, որ համակարգում կատարված փոփոխությունների շնորհիվ հաջողվել է խուսափել անձնագրեր ստանալու համար գոյացող հսկայական հերթերից։

В отношении обязанных заполнить декларацию о доходах граждан, не успевших получить ID, административные меры в виде штрафов применяться не будут. Об этом сообщил замглавы МВД РА Армен Казарян на пресс-конференции.
Он констатировал наличие некоторых проблем с выдачей карт, однако проблемы решаются и в скором времени система заработает быстрее. По его словам, в 2024 г было выдано 160 тысяч идентификационных карт, а с начала текущего уже более 90 тысяч. Это обусловлено в том числе цифровой повесткой правительства.
Замминистра отметил, что в рамках этой повестки определена французская компания, с которой будут работать в изготовлении ID и биометрических паспортов, соответствующих всем европейским стандартам. Процесс обусловлен в первую очередь либерализацией визового режима с ЕС.
В связи с миграционными процессами замминистра отметил, что идет работа над соответствующей стратегией.
В числе достижений он указал то, что благодаря изменениям в системе удалось избавиться от огромных очередей для получения паспортов.