Ֆլորիդայի դատարանը հինգշաբթի Մեքսիկայի նախկին հանրային անվտանգության նախարար Խենարո Գարսիա Լունային, որը մեղավոր է ճանաչվել թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության մեջ, և նրա կնոջը պարտավորեցրել է իրենց երկրին ավելի քան 2,4 միլիարդ դոլար վճարել, հայտնել են Մեքսիկայի կառավարությունից։
Մեքսիկան դատի է տվել ԱՄՆ բանտերից մեկում գտնվող Լունային՝ մեղադրելով կոռուպցիայի և տասնյակ պետական պայմանագրերին առնչվող փողերի լվացման մեջ։
Այդ որոշումը վերջին շրջադարձն է եղել թմրավաճառներին օգնած՝ «սուպեր ոստիկան»-ի համարում ունեցող նախկին նախարարի պատմության մեջ։ Ֆլորիդայի դատարանի նշանակած գումարը երեք անգամ գերազանցում է Մեքսիկայի կառավարության սկզբնական պահանջած գումարը, ասված է կառավարության հայտարարության մեջ։
Ըստ հայտարարության՝ Գարսիա Լունային պարտավորեցրել են գրեթե 749 միլիոն դոլար, իսկ նրա կնոջը՝ Լինդա Քրիստինա Պերեյրային՝ 1,74 միլիարդ դոլար վճարել։
Մեքսիկայի ֆինանսական հետախուզության ստորաբաժանումը պնդում էր, որ գումարը տեղափոխվել է արտասահման՝ հարկային ապաստանների օգտագործման և Ֆլորիդայում անշարժ գույքի և այլ ակտիվների գնման միջոցով։

Суд американского штата Флорида в четверг обязал бывшего министра общественной безопасности Мексики Хенаро Гарсию Луну, осужденного за незаконный оборот наркотиков, и его жену выплатить своей стране более 2,4 миллиарда долларов, сообщило правительство Мексики.
Мексика подала в суд на Луну, который находится в тюрьме в Соединенных Штатах, по обвинению в коррупции и отмывании денег, связанных с десятками государственных контрактов.
Это решение стало последним поворотом в истории бывшего министра, который получил прозвище «суперкоп», но вместо этого помогал наркоторговцам. Сумма, объявленная судом Флориды, в три раза превышает ту, которую первоначально запрашивало правительство Мексики, говорится в заявлении правительства.
Согласно заявлению, Гарсии Луне было предписано выплатить почти 749 миллионов долларов, а его жене Линде Кристине Перейра - 1,74 миллиарда долларов.
Мексиканское подразделение финансовой разведки утверждало, что деньги были переведены за границу путем использования налоговых убежищ и приобретения недвижимости и других активов во Флориде.