Ուկրաինան պնդում է լայն միջազգային ձևաչափ՝ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի միջև հնարավոր բանակցությունների համար, հայտարարել է Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարար Անդրեյ Սիբիգան, հաղորդում է РБК-Украина-ն՝ հղում անելով «Մենք Ուկրաինան ենք» կազմակերպությանը։
«Թուրքիայում տեղի ունեցած հանդիպումը շարունակելու որևէ պայման չի կարող լինել, քանի որ այնտեղ հստակ համաձայնություն է ձեռք բերվել, եթե հանենք ռուսական պատվիրակությանը հնչեցրած այդ բոլոր կեղծ-պատմական դասախոսությունները։ Մասնավորապես, ռազմագերիների առաջին փոխանակումը, որն սկսվեց այսօր»,- նշել է Ուկրաինայի արտգործնախարարության ղեկավարը։
Ըստ Սիբիգայի՝ Ուկրաինան սպասում է, որ ռուսական կողմը ներկայացնի ապագա անվերապահ հրադադարի վերաբերյալ իր հայեցակարգային առաջարկը։
Արտգործնախարարը հավելել է, որ այժմ աշխատանքներ են տարվում Ուկրաինայի նախագահի և Պուտինի հանդիպման ուղղությամբ։
«Մենք ընդունում ենք, որ այս հանդիպումը կարող է լինել ընդլայնված կազմով։ Շատ կցանկանայինք, որ նախագահ Թրամփը միանար դրան, և մենք միշտ հետևողական ենք եղել և պնդել ենք, որ Եվրոպան պետք է լինի ապագա հնարավոր բանակցությունների սեղանի շուրջ»,- եզրափակել է Անդրեյ Սիբիգան։

Украина настаивает на широком международном формате возможных переговоров между украинским президентом Владимиром Зеленским и президентом России Владимиром Путиным, заявил министр иностранных дел Украины Андрей Сибига сообщает РБК-Украина со ссылкой на «Мы Украина».
«Для продолжения той встречи, которая имела место в Турции, не могут быть никакие условия, потому что там была достигнута четкая договоренность, если убрать все эти псевдоисторические лекции, которые звучали со стороны российской делегации. А именно - первый обмен военнопленными, и сегодня он начался», - отметил глава МИД Украины.
По его словам, Украина ждет от российской стороны их концепт предложения относительно будущего безусловного перемирия.
Также он добавил, что сейчас идет работа над встречей между президентом Украины и Путиным.
«Мы допускаем, что эта встреча может быть в расширенном формате. Мы бы очень хотели, чтобы к ней присоединился президент (США Дональд, - ред.) Трамп, и мы всегда выступаем последовательно и настаиваем, что за столом возможных будущих переговоров обязательно должна быть Европа», - заключил он.