Հնդիկ սահմանապահները հայտարարել են, որ գնդակահարել են մի պակիստանցու այն բանից հետո, երբ նա փորձել է անօրինական կերպով հատել սահմանը։ Այս մասին հայտնում է AFP գործակալությունը՝ վկայակոչելով Հնդկաստանի սահմանապահ անվտանգության ուժերի հայտարարությունը։
Ըստ ուժայինների հայտարարության, նախօրեին երեկոյան Գուջարաթ նահանգում զինծառայողները նկատել են «կասկածելի անձի», որը շարժվում էր դեպի սահմանային արգելափակոցը։ Անձը անտեսել է կանգ առնելու պահանջները և շարունակել է փախչել, ինչից հետո նրան գնդակահարել են, պնդում են սահմանապահները, հայտնում է DW-ն։
Հնդկաստանի և Պակիստանի միջև հակամարտությունը, որը շարունակվում է արդեն մի քանի տասնամյակ, սրվել է այն բանից հետո, երբ ապրիլի 22-ին Փահալգամ քաղաքում՝ երկու կողմերի կողմից վիճարկվող Քաշմիրի տարածաշրջանի հնդկական մասում, 26 մարդ զոհվել է զինյալների խմբի հարձակման հետևանքով։ Զոհվածների մեծ մասը զբոսաշրջիկներ են եղել։ Հնդկաստանը մեղադրել է Իսլամաբադին միջադեպին մասնակցության մեջ, Պակիստանն այդ մեղադրանքները հերքել է և կոչ արել անկախ հետաքննություն անցկացնել։
Դրանից հետո երկրները սկսել են սահմանափակումների փոխանակում, իսկ սահմանին պարբերաբար բախումներ են բռնկվել։ Մայիսի 10-ից կողմերը ԱՄՆ-ի, Թուրքիայի և Սաուդյան Արաբիայի միջնորդությամբ պայմանավորվել են հրադադարի ռեժիմի մասին։ Դրանից հետո Հնդկաստանն ու Պակիստանը միմյանց մեղադրել են ձեռք բերված համաձայնության խախտման մեջ։

Индийские пограничники заявили, что застрелили пакистанца после того, как он пытался незаконно пересечь границу. Об этом сообщает агентство AFP, цитируя заявление пограничных сил безопасности Индии.
По заявлению силовиков, накануне вечером военнослужащие в штате Гуджарат заметили «подозрительное лицо», двигавшееся к пограничному ограждению. Человек игнорировал требования остановиться и продолжал бежать, после чего его застрелили, утверждают пограничники, передает DW.
Конфликт между Индией и Пакистаном, который тлеет уже несколько десятилетий, обострился после того, как 22 апреля в городе Пахалгам в индийской части оспариваемого обеими сторонами региона Кашмир 26 человек погибли в результате нападения группы боевиков. Большинство погибших были туристами. Индия обвинила Исламабад в причастности к инциденту, Пакистан эти обвинения отверг и призвал провести независимое расследование.
После этого страны начали обмен ограничениями, а на границе регулярно вспыхивали конфликты. С 10 мая стороны при посредничестве США, Турции и Саудовской Аравии договорились о режиме прекращения огня. После этого Индия и Пакистан обвинили друг друга в нарушении достигнутого соглашения.