Բեռնատար նավ է խորտակվել Հնդկաստանի Կերալա նահանգի ափերի մոտ՝ թեքվելով և բեռնարկղերը ծովը նետելով, ինչը բնապահպանական վնասի մտավախություն է առաջացրել, թեև անձնակազմի մնացած երեք անդամները փրկվել են, հայտնում է Hindustan Times-ը։
Անձնակազմի բոլոր երեք անդամները մնացել էին Լիբերիայի դրոշի ներքո գտնվող MSC Elsa 3 նավի վրա՝ իրենց ընկերության հրահանգներին համապատասխան։
Ավելի վաղ իշխանությունները փրկել էին նավի վրա գտնվող անձնակազմի 24 անդամներից 21-ին, այդ թվում՝ մեկ ռուսաստանցու, 20 ֆիլիպինցու, երկու ուկրաինացու և մեկ վրացու։
MSC Elsa 3-ի մայր ընկերությունը հայտնել է հնդկական իշխանություններին, որ նավը թեքվել է 26 աստիճանով, և անհապաղ օգնության է դիմել մի քանի ժամ անց այն բանից հետո, երբ 184 մետրանոց նավը ուրբաթ օրը Վիժինջամ նավահանգստից ուղևորվել էր Կոչի։
Առափնյա պահպանության գլխավոր տեսուչը (Արևմտյան տարածաշրջան) Բհիշամ Շարման ասել է, որ իրենք կարծում էին, թե նավը կկայունանա, բայց ջուր լցվելու պատճառով այն խորտակվել է։ Նա հավելել է, որ Հնդկաստանի ռազմածովային ուժերի INS Sujata նավը փրկել է անձնակազմի մնացած երեք անդամներին։
«Ամբողջ անձնակազմն անվտանգության մեջ է, իսկ առափնյա պահպանությունը գնահատում է իրավիճակը և հանձնարարականներ է տալիս նահանգի իշխանություններին», - նշել է Շարման։
Նա հավելել է, որ նավից ընկած բեռնարկղերը լողում են շուրջբոլորը և կարող են մեծ վտանգ ներկայացնել այլ նավերի համար։
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ MSC Elsa 3 նավը ուրբաթ օրը դուրս է եկել Վիժինջամ նավահանգստից և պետք է շաբաթ օրը ժամաներ Կոչի։ Նավի վրա եղել է 640 բեռնարկղ՝ 13 վտանգավոր բեռներով։ Դրանցից տասներկուսում եղել է կալցիումի կարբիդ։ Նավի վրա եղել է նաև 84,44 մետրիկ տոննա դիզելային վառելիք։

Грузовое судно затонуло у побережья штата Керала в Индии, накренившись и сбросив контейнеры в море, что вызвало опасения за экологический ущерб, хотя три оставшихся члена экипажа были спасены, сообщаетHindustan Times.
Все трое членов экипажа оставались на борту судна MSC Elsa 3 под либерийским флагом в соответствии с инструкциями своей компании.
Ранее власти спасли 21 из 24 членов экипажа, находившихся на борту, в том числе одного россиянина, 20 филиппинцев, двух украинцев и одного грузина.
Материнская компания MSC Elsa 3 сообщила индийским властям, что судно накренилось на 26 градусов, и обратилась за срочной помощью спустя несколько часов после того, как 184-метровое судно отправилось в Кочи из порта Вижинджам в пятницу.
Генеральный инспектор береговой охраны (Западный регион) Бхишам Шарма сказал, что они думали, что судно стабилизируется, но из-за попадания воды оно затонуло. Он добавил, что судно ВМС Индии INS Sujata спасло оставшихся трех членов экипажа.
«Весь экипаж остается в безопасности, а береговая охрана оценивает ситуацию и дает рекомендации властям штата», - отметил Шарма.
Он добавил, что контейнеры с судна плавают вокруг и могут представлять большую опасность для других судов.
В заявлении говорится, что судно MSC Elsa 3 вышло из порта Вижинджам в пятницу и должно было прибыть в Кочи в субботу. На борту судна находилось 640 контейнеров с 13 опасными грузами. В двенадцати из них находился карбид кальция. На судне также находилось 84,44 метрических тонны дизельного топлива.