Կիրակի օրը Նյու Յորքի Ջոն Ֆ. Քենեդիի անվան օդանավակայանում ձերբակալվել է Թել Ավիվում ԱՄՆ դեսպանատան մասնաճյուղը պայթեցնելու փորձ կատարելու մեջ կասկածվող մի տղամարդ, ասվում է ԱՄՆ Արդարադատության նախարարության հայտարարության մեջ։
Գերատեսչությունը հայտնել է, որ տղամարդը՝ Ջոզեֆ Նոյմայերը, որն ունի ԱՄՆ-ի և Գերմանիայի կրկնակի քաղաքացիություն, ձերբակալվել է Իսրայելում մայիսի 19-ին՝ նույն օրը գրասենյակի դիմաց տեղի ունեցած թշնամական բախումից հետո, որի ժամանակ Նոյմայերը թքել էր անվտանգության աշխատակցի վրա։ Պահակը անհաջող փորձ է կատարել ձերբակալելու Նոյմեյերին, ով գցել է իր հետ կրող ուսապարկը ազատ արձակվելու փորձի ժամանակ, ասվում է հայտարարության մեջ:
Բախումից հետո դեսպանատանը նրա թողած մեջքի պայուսակի խուզարկության ժամանակ «հայտնաբերվել են երեք տարրական իմպրովիզացված հրկիզող սարքեր, որոնք հայտնի են որպես Մոլոտովի կոկտեյլներ», - ասվում է հայտարարության մեջ։
Ոստիկաններին հաջողվել է Նոյմայերին հետևել մինչև նրա հյուրանոցը, որտեղ նրան ձերբակալել են։ Արդարադատության նախարարությունը նաև հայտնել է, որ 28-ամյա Նոյմայերը սոցիալական ցանցերում հետևյալ գրառումն է արել. «Միացեք ինձ, երբ ես հրկիզում եմ Թել Ավիվում գտնվող դեսպանատունը։ Մահ Ամերիկային, մահ ամերիկացիներին և անիծյալ Արևմուտքին»։
Նա նաև սոցիալական ցանցերում սպառնացել է սպանել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին , ասվում է հայտարարության մեջ։
Իր սոցիալական ցանցերի էջերում Նոյմայերը պնդում է, որ Atlas Light Co. անունով ընկերության հիմնադիրն ու գործադիր տնօրենն է։ Սակայն անհայտ է, թե ինչով է զբաղվում ընկերությունը, և Նոյմայերը պնդում է, որ հիմնադրել է մի քանի ստարտափներ։ Վերջին Facebook գրառումները ցույց են տալիս դժգոհություն Արևմուտքի, մասնավորապես՝ Միացյալ Նահանգների և Թրամփի նկատմամբ։ Արդարադատության նախարարությունը հայտնել է, որ Նոյմեյերը Իսրայել է ժամանել անցյալ ամիս, բայց Թել Ավիվում ԱՄՆ դեսպանատուն չի ներկայացել մինչև մայիսի 19-ը: Մինչև անցյալ շաբաթ պարզ չէր, թե երկրի որ մասում է նա գտնվում կամ ինչ է արել այնտեղ:

В аэропорту имени Джона Кеннеди в Нью-Йорке в воскресенье был арестованмужчина, подозреваемый в попытке взорвать филиал посольства США в Тель-Авиве, говорится в заявлении Министерства юстиции США.
По данным ведомства, мужчина по имени Джозеф Ноймайер, имеющий двойное гражданство - США и Германии, был задержан в Израиле 19 мая после враждебной стычки, в ходе которой Ноймайер плюнул в охранника перед офисом ранее в тот же день. Охранник безуспешно пытался задержать Ноймайера, который бросил рюкзак, который был у него с собой, чтобы вырваться на свободу, говорится в заявлении.
В ходе обыска рюкзака, который он оставил в посольстве после столкновения, «были обнаружены три элементарных самодельных зажигательных устройства, широко известных как коктейли Молотова», говорится в заявлении.
Сотрудники полиции смогли проследить Ноймайера до его отеля, где он был арестован. Министерство юстиции также сообщило, что 28-летний Ноймайер опубликовал в социальных сетях следующее сообщение: «Присоединяйтесь ко мне, когда я буду поджигать посольство в Тель-Авиве. Смерть Америке, смерть американцам и чертову Западу».
Он также угрожал в социальных сетях убить президента США Дональда Трампа, говорится в заявлении.
В своих профилях в социальных сетях Ноймайер утверждает, что он является основателем и генеральным директором компании под названием Atlas Light Co. Однако неизвестно, чем занимается этакомпания, и Ноймайер утверждает, что основал несколько стартапов. Недавние публикации в Facebook свидетельствуют о недовольстве Западом, в частности США и Трампом. Министерство юстиции сообщило, что Ноймайер прибыл в Израиль в прошлом месяце, но не появлялся в посольстве США в Тель-Авиве до 19 мая. Было неясно, в какой части страны он находился и что он там делал до прошлой недели.