Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն այցելել է Հայաստանում Վրաստանի դեսպանատուն՝ Վրաստանի Հանրապետության ազգային տոնի՝ Անկախության օրվա կապակցությամբ:
Նախագահը ջերմորեն շնորհավորել է Հայաստանում Վրաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Գիորգի Շարվաշիձեին՝ իր բարեմաղթանքները փոխանցելով Վրաստանի բարեկամ ժողովրդին։ Հանրապետության նախագահը հաջողություններ և բարգավաճում է մաղթել Վրաստանին՝ ընդգծելով հայ-վրացական ավանդական բարեկամության և գործընկերության կարևորությունը։
Նախագահ Խաչատուրյանը հատկապես կարևորել է հայ և վրացի ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունը՝ այն համարելով հուսալի հիմք՝ փոխադարձ հարգանքի և վստահության վրա հիմնված համագործակցության զարգացման համար։ Նրա խոսքով՝ Հայաստանի և Վրաստանի միջև ձևավորված քաղաքական երկխոսությունը, տնտեսական համագործակցությունը և մշակութային կապերը պետք է շարունակեն զարգանալ՝ ի շահ երկու ժողովուրդների:
«Ի սրտե շնորհավորում եմ։ Մենք՝ որպես անկախ պետություններ, պարտավոր ենք փոխանցել մեր ժառանգներին և ապագա սերունդներին այն ժառանգությունը, որն ունենք՝ պահպանելով մեր տարածքային ամբողջականությունը, ինքնությունը և ինքնիշխանությունը»,- իր խոսքում նշել է նախագահ Խաչատուրյանը։
Վրաստանի դեսպան Գիորգի Շարվաշիձեն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել նախագահին այցի և շնորհավորանքների համար։ «Մեզ համար մեծ պատիվ է այստեղ Ձեզ հյուրընկալելը։ Դուք ճիշտ նշեցիք, որ այն, ինչ ձեռք ենք բերել 1918 թվականին, պետք է փոխանցենք մեր ժառանգներին։ Ցանկանում եմ նաև ընդգծել, որ մեր դեսպանության դռները միշտ բաց են երիտասարդների առաջ»,- նշել է դեսպանը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը նաև կարևորել են տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության և համագործակցության խորացման անհրաժեշտությունը՝ որպես երկու հարևան ժողովուրդների ընդհանուր տեսլականի կարևոր բաղադրիչ։

Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян посетил посольство Грузии в Армении по случаю национального праздника Грузии — Дня независимости.
Президент тепло поздравил Чрезвычайного и Полномочного посла Грузии в Армении Гиоргия Шарвашидзе и передал наилучшие пожелания дружественному грузинскому народу. Глава Республики пожелал Грузии успехов и процветания, подчеркнув важность традиционной армяно-грузинской дружбы и партнерства.
Президент Хачатурян особо отметил многовековую дружбу армянского и грузинского народов, назвав ее надежной основой для развития сотрудничества, основанного на взаимном уважении и доверии. По его словам, политический диалог, экономическое взаимодействие и культурные связи между Арменией и Грузией должны продолжать укрепляться на благо обоих народов.
«От всего сердца поздравляю. Мы, как независимые государства, обязаны передать нашим потомкам и будущим поколениям то наследие, которое имеем, сохраняя нашу территориальную целостность, идентичность и суверенитет», — отметил президент Хачатурян.
Посол Грузии Гиоргий Шарвашидзе, в свою очередь, поблагодарил президента за визит и поздравления. «Для нас большая честь принимать вас здесь. Вы верно отметили, что то, что мы обрели в 1918 году, мы должны передать нашим поколениям. Хочу также подчеркнуть, что двери нашего посольства всегда открыты для молодежи», — сказал посол.
В ходе встречи стороны также подчеркнули необходимость углубления мира, стабильности и сотрудничества в регионе как важной составляющей общей видения двух соседних народов.