Գերմանիան եւ Ուկրաինայի մյուս դաշնակիցները առաջին անգամ հանել են Ռուսաստանի դեմ հեռահար հրթիռներ արձակելու սահմանափակումները, երկուշաբթի հայտնել է Գերմանիայի կանցլերը՝ մայրաքաղաքի եւ այլ շրջանների վրա ռուսական օդային զանգվածային հարձակումներից հետո, հաղորդել է CNN-ը։
«Դա նշանավորում է առանցքային դաշնակիցների մոտեցման զգալի փոփոխություն, որոնք մինչ այժմ հիմնականում ընդդիմանում էին ռուսական հողում Արեւմուտքի կողմից մատակարարված զենքն օգտագործելու Ուկրաինայի խնդրանքին:
Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը երկուշաբթի Բեռլինում Եվրոպական ֆորումի ժամանակ հայտնել է, որ այլեւս որեւէ սահմանափակում չկա Ուկրաինային սպառազինությունների մատակարարման տեսականու հարցում. «Ոչ բրիտանացիներից, ոչ ֆրանսիացիներից, ոչ էլ մեզանից։ Ոչ ամերիկացիներից։ Այսինքն՝ Ուկրաինան այժմ կարող է նաեւ պաշտպանվել, օրինակ՝ Ռուսաստանի ռազմական դիրքերի վրա հարձակվելով»։
Միեւնույն ժամանակ, Գերմանիայի կանցլերը չի ասել, թե արդյոք Գերմանիան Ուկրաինա կմատակարարի իր հզոր հեռահար Taurus հրթիռները, ինչին նա աջակցում էր, երբ Շոլցը դեռեւս իշխանության էր, հայտնել է Reuters-ը։
ԱՄՆ-ը չեղարկել է իր սահմանափակումներն անցյալ նոյեմբերին, երբ նախկին նախագահ Ջո Բայդենը թույլ տվեց Ուկրաինային օգտագործել ԱՄՆ մատակարարած մարտավարական հրթիռային համակարգերը (ATACMS) Ռուսաստանի տարածքի դեմ: Բայց դա նույնպես հակասական որոշում էր, որին հասնելու համար պահանջվում էին բազմամսյա բանավեճեր: Պատերազմի առաջին երկու տարիների ընթացքում ԱՄՆ-ը հրաժարվել է անգամ Ուկրաինա հակահրթիռային պաշտպանության համակարգեր մատակարարել՝ առաջին անգամ հրթիռներ մատակարարելով միայն 2024թ. ապրիլին։
ԱՄՆ որոշ պաշտոնյաներ անհանգստացած են պատերազմի սրմամբ, որը թեւակոխում է չորրորդ տարին, իսկ մյուսները մտահոգված են Պենտագոնի կողմից սպառազինությունների պաշարների կրճատմամբ:
Ռուսաստանը հայտարարել է, որ հեռահար զենքի մատակարարման սահմանափակումների ցանկացած վերացում կնշանակի պատերազմ ՆԱՏՕ-ի հետ։

Германия и другие союзники Украины впервые сняли ограничения на запуск Киевом ракет дальнего радиуса действия по территории России, заявила канцлер Германии в понедельник, после нескольких дней массированных воздушных атак России на столицу и другие регионы, сообщает CNN
«Это знаменует собой значительное изменение подхода ключевых союзников, которые до сих пор в основном сопротивлялись просьбам Украины использовать поставляемое Западом оружие на территории России.
Больше нет никаких ограничений на дальность поставок оружия в Украину, - заявил канцлер Германии Фридрих Мерц на Европейском форуме в Берлине в понедельник. - Ни от британцев, ни от французов, ни от нас. Ни от американцев. Другими словами, Украина теперь также может защитить себя, например, атакуя военные позиции в России».
При этом канцлер ФРГ не сказал, будет ли Германия поставлять Украине свои мощные ракеты большой дальности Taurus - то, что он поддерживал, когда Шольц еще был у власти, сообщает Reuters.
США сняли свои ограничения в ноябре прошлого года, когда бывший президент Джо Байден разрешил Украине использовать поставляемые США армейские тактические ракетные комплексы большой дальности (ATACMS) на территории России. Но это тоже было спорным решением, на принятие которого потребовались месяцы дискуссий. В течение первых двух лет войны США отказывались даже поставлять Украине системы противоракетной обороны, впервые поставив ракеты только в апреле 2024 года.
Некоторые американские официальные лица обеспокоены эскалацией войны, которая продолжается уже четвертый год, в то время как другие обеспокоены сокращением запасов оружия Пентагона.
Россия заявляла, что любое снятие ограничений на поставки оружия большой дальности будет означать войну с НАТО.