Հայաստանի իշխանությունները օրակարգ չեն մտցրել Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 80-ամյակի իմ ներկայացրած ֆաշիզմի եւ նեոնացիզմի դատապարտման մասին խորհրդարանական հայտարարության նախագիծը՝ հարցին տալով աշխարհաքաղաքական ենթատեքստ։ Այս մասին մայիսի 27-ին լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է ընդդիմադիր պատգամավոր, ՀՀԿ-ական Տիգրան Աբրահամյանը։
Նրա խոսքով՝ հայտարարության տեքստում հստակ արձանագրվել են պատմական փաստեր, ներկայացվել է անցյալի եւ ներկայի կապը, ինչպես նաեւ հայերի հսկայական ներդրումը Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում, այդ թվում՝ Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակում։
Աբրահամյանը նշել է, որ իշխանությունները հայտարարության նախագիծը չեն ներառել օրակարգ, քանի որ կապ չեն տեսնում ֆաշիզմի դեմ հաղթանակի 80-ամյակի եւ Շուշիի հաղթանակի միջեւ, թեեւ ժամկետները համընկնում են, եւ Շուշիի հաղթանակի մասնակիցները Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակածների ժառանգներն են։
«Անկախ քաղաքական դիրքորոշումից՝ անհնար է հերքել Շուշիի հաղթանակի պատմական փաստը։ Իշխանություններն արել են ամեն ինչ՝ դա քննարկման առարկա դարձնելու Ռուսաստան-Արեւմուտք առճակատման եւ Ռուսաստանի նկատմամբ իրենց վերաբերմունքը դրսեւորելու համար»,- նշել է նա։
Հիշեցնենք, որ կառավարող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հասմիկ Հակոբյանը հայտնել է, որ հայտարարության նախագծում պատշաճ ձեւով նշված եւ նկարագրված չէ դաշնակից երկրների դերը, որոնք մասնակցել են հակահիտլերյան կոալիցիային, իսկ նրա զինակից Արման Եղոյանն անգամ առաջարկել է հիշել, թե կոնկրետ երբ է սկսվել Երկրորդ համաշխարհային պատերազմը, որի մաս է կազմում Հայրենական մեծ պատերազմը, եւ կոնկրետ ինչ է տեղի ունեցել այդ ընթացքում։ Խորհրդարանականը, մասնավորապես, հիշեցրել է ԽՍՀՄ-ի կողմից Բալթյան երկրների, ինչպես նաեւ Ռումինիայի եւ Լեհաստանի որոշ մասի օկուպացիայի մասին։ Նա նաեւ նշել է Մոսկվայի եւ Բեռլինի դաշնակցային հարաբերությունները։

Власти Армении не включили в повестку представленный мною проект заявления парламента к 80-летию Победы в Великой Отечественной войне об осуждении фашизма и неонацизма, предав вопросу геополитический подтекст. Об этом в беседе с журналистами 27 мая заявил оппозиционный депутат, член Республиканской партии Армении Тигран Абрамян.
По его словам, в тексте заявления были четко зафиксированы исторические факты, представлена связь между прошлым и настоящим, а также громадный вклад армян в победу во Второй мировой войне, в том числе в Великой Отечественной войне.
Абрамян пояснил, что власти не включили в повестку проект заявления, поскольку не увидели связи между 80-летием Победы над фашизмом и победой в Шуши, хотя и даты сходятся, и участники победы в Шуши были наследниками победителей Великой Отечественной войны.
«Вне зависимости от политической позиции невозможно опровергнуть исторический факт победы в Шуши. Власти сделали все, чтобы превратить это в предмет обсуждения по части противостояния Россия – Запад и продемонстрировать свое отношение к России», - отметил он.
Напомним, что депутат от правящей партии «Гражданский договор» Асмик Акопян посетовала на то, что в проекте заявления не была должным образом указана и описана роль стран союзниц, участвовавших в антигитлеровской коалиции, а ее соратник Арман Егоян и вовсе предложил вспомнить, когда именно началась Вторая мировая война, частью которой является ВОВ, и что именно произошло в тот период. Парламентарий, в частности, напомнил об оккупации СССР прибалтийских стран, а также части Румынии и Польши. Он также упомянул о союзнических отношениях Москвы и Берлина.