Համայնքի դերը երեխաների իրավունքների պաշտպանության բնագավառում մեծացնելու համար մշակվել է նախագծերի փաթեթ: Ըստ կարգավորումների՝ երեխաների իրավունքների պաշտպանությունն իրականացվելու է երեխաների պաշտպանության ոլորտում հատուկ մասնագիտացված սոցիալական աշխատողի միջոցով: Այդ մասին այսօր՝ մայիսի 29–ին, կառավարության նիստի ժամանակ ասաց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը՝ նշելով, որ 2004 թվականից հետո առաջին անգամ ոլորտի մեծ, համապարակ վերանայում է կատարվում առաջարկվող փաթեթով:
«Համայնքներում երեխաների պաշտպանության հիմնական պատասխանատվությունն այս պահին կրում են խնամակալության, հոգաբարձության հանձնաժողովները, որոնց գործունեությունը տեղական և միջազգային տարբեր զեկույցներում որակվում է «ոչ մասնագիտական» և «ոչ արդյունավետ», որովհետև այնտեղ իրականում ներգրավված չեն մասնագիտական որակավորում ունեցող անձինք
Վերահաստատվում և ամրապնդվում է պետության դերը՝ որպես երկրում երեխայի իրավունքների ապահովման հիմնական պատասխանատու, ինչը կիրականացվի համայնքների պատվիրակմամբ պատվիրակված լիազորության վերահսկողության միջոցով: Ուժեղացվել են համայնքներում երեխայի պաշտպանության իրականացման հիմքերը համայնքներում վարձատրվող մասնագիտական գործառույթի, մոնիթորինգի և վերահսկողության համակարգի ներդրման միջոցով»,- ասաց նախարարը:
Փաթեթով սահմանվել է «բուլինգ» հասկացությունը և ամրագրվել, որ պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններն ու կազմակերպությունները ձեռնարկելու են արձագանքող և կանխարգելիչ միջոցառումներ երեխայի բուլինգի կանխարգելման, բացահայտման, ինչպես նաև բուլինգի վտանգի տակ գտնվող կամ ենթարկված երեխաների պաշտպանության համար անհրաժեշտ մեխանիզմներ ստեղծելու ուղղությամբ:
«Փոփոխություններ ենք իրականացնել խնամատար ծնող դառնալ ցանկացող անձի տարիքային պահանջներում, այժմ 55-ը դարձնում ենք 65:
Սահմանվել է նաև ալիմենտի վճարման՝ անկանխիկ ձևով ընդունման կարգավորումը:
Երեխայի մասնակցությունը որդեգրման դատավարությանը չի դառնալու պարտադիր պայման»,- ասաց նախարարը՝ թվարկելով առաջարկվող փոփոխություններից մի քանիսը:
Նարեկ Մկրտչյանը նաև տեղեկացրեց, որ փաթեթը քննարկվել է ինչպես միջազգային գործընկերների հետ, այնպես էլ Հայաստանում երեխաների իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող՝ ավելի քան 20 ՀԿ-ների հետ: Ապահովելու համար երեխաների լսված լինելու իրավունքը՝ ներգրավվել են նաև երեխաներ թիրախային խմբերից:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը արձագանքեց՝ այս փաթեթով ևս մեկ անգամ արձանագրվում է ակնհայտը, որ երեխան ծնողի սեփականությունը չէ. «Սա շատ կարևոր արձանագրում է: Սրա մասին պետք է ասել, որ երեխան ծնողի սեփականությունը չէ, և դա առանձնահատուկ հարաբերություն է, և այդ առանձնահատուկ հարաբերության մեջ կան բազմաթիվ առանձնահատկություններ, և երեխայի իրավունքներն այդ առանձնահատկություներից մեկն է»:

A package of drafts has been developed to increase the role of the community in the protection of children's rights in Armenia. According to the regulations, the protection of children's rights in Armenia will be carried out through a social worker specialized in child protection. This was stated by Minister of Labor and Social Affairs Narek Mkrtchyan during Thursday’s Cabinet session of the government, noting that for the first time since 2004, a large and comprehensive review of this sector in Armenia is being carried out with the proposed package.
"The main responsibility for child protection in [Armenia’s] communities is currently borne by guardianship, trusteeship committees, whose activities are qualified as ‘non-professional’ and ‘non-effective’ in various local and international reports because professionally qualified people are not actually engaged there.
The role of the state as the main responsible for ensuring children's rights in the country is being reaffirmed and strengthened, which will be implemented through the supervision of the delegated authority by the communities. The foundations for implementing child protection in [Armenia’s] communities have been strengthened through the introduction of a paid professional function, monitoring, and supervision system in communities," the minister said.
Also, the aforesaid package has defined the concept of "bullying" and stipulated that state and local government agencies and organizations will undertake responsive and preventive measures to prevent and detect child bullying, as well as create the necessary mechanisms for the protection of children at risk of or exposed to bullying.
"We have made changes to the age requirements for a person wishing to become a foster parent [in Armenia]; now we are turning 55 into 65. The regulation of accepting alimony payments in non-cash form has also been established. The child's participation in the adoption proceedings will not become a mandatory condition [in Armenia] ," the minister added, listing some of the proposed changes.
Also, Mkrtchyan informed that this package was discussed with both international partners and more than 20 NGOs engaged in the protection of children's rights in Armenia. And in order to ensure the right of children to be heard, children from target groups were also engaged, he added.
In turn, Prime Minister Nikol Pashinyan stated that this package once again records the obvious fact that a child is not the property of a parent.
“This is a very important record. It should be said about this that a child is not the property of a parent, and this is a special relationship, and there are many peculiarities in this special relationship, and the rights of the child are one of these peculiarities,” said Pashinyan.