Microsoft կորպորացիան նորից հարյուրավոր մարդկանց ազատել է աշխատանքից վերջին տարիների ամենամեծ կրճատումներից ընդամենը մի քանի շաբաթ անց։ Ընկերությունը կրճատում է ծախսերը՝ չնայած այն բանին, որ միլիարդներ է ներդնում արհեստական ​​բանականության մեջ, հաղորդել է Bloomberg-ը։
Վաշինգտոն նահանգի ծանուցման համաձայն, որին ծանոթացել է գործակալությունը, երկուշաբթի ավելի քան 300 աշխատակից տեղեկացվել է իր աշխատատեղերի կրճատման մասին։
Microsoft-ի ներկայացուցիչը նշել է, որ աշխատուժի վերջին կրճատումները լրացնում են նախկինում հայտարարված 6 հազար աշխատատեղերի կրճատմանը։ «Մենք շարունակում ենք կատարել կազմակերպչական անհրաժեշտ փոփոխությունները, որպեսզի ընկերությունը լավագույնս դիրքավորվի դինամիկ շուկայում հաջողության հասնելու համար»,- ասել է նա։
Microsoft-ի նախորդ կրճատումներն ամենից շատ հարվածել են ծրագրային ապահովման ինժեներներին։ Սակայն երկուշաբթի չի հաջողվել պարզել, թե որ աշխատատեղերն են տուժել։ 2024թ. հունիսի դրությամբ ընկերությունն ուներ մոտ 22 հազար լրիվ դրույքով աշխատող, որոնց 55 տոկոսն աշխատում էր Միացյալ Նահանգներում։
Պարբերականը նշել է, որ արհեստական ​​բանականության «բումը» ցնցել է տեխնոլոգիական աշխատաշուկան, քանի որ ընկերությունները առաջնահերթությունը տալիս են արհեստական ​​բանականությանը վերաբերող աշխատանքներին եւ օգտագործում են այդ տեխնոլոգիան գումար խնայելու համար։
Մասնավորապես, Microsoft-ը եւ նրա գործընկերները, այդ թվում՝ Meta-ն, գովաբանել են արհեստական ​​բանականության վրա հիմնված կոդավորման գործիքների արդյունավետությունը ծրագրային ապահովման մշակումն արագացնելու համար: Անցյալ շաբաթ Salesforce-ը հայտնել էր, որ արհեստական ​​բանականության ներքին օգտագործումը թույլ է տվել իրեն ավելի քիչ աշխատողներ վարձել:
Հիշեցնենք, որ վերջերս գրել էինք, որ Microsoft-ը պատրաստում է նոր սերնդի հարթակ, որը թույլ կտա բիզնեսներին ստեղծել իրենց սեփական արհեստական ​​բանականության գործակալները: Նախագիծը ղեկավարում է Meta-ի նախկին ինժեներային տնօրեն Ջեյ Փարիկը, որը գլխավորել է CoreAI ստորաբաժանումը:

Microsoft Corp. cut hundreds more jobs just weeks after its largest layoff in years, underscoring the tech industry’s efforts to trim costs even as it plows billions of dollars into artificial intelligence (AI), Bloomberg reports.
More than 300 employees were told their positions had been eliminated on Monday, according to a Washington state notice reviewed by Bloomberg.
A Microsoft spokesperson said the latest headcount reduction is in addition to the 6,000 job cuts announced last month. “We continue to implement organizational changes necessary to best position the company for success in a dynamic marketplace,” the spokesperson said.
Microsoft’s previous layoffs fell hardest on software engineers. It couldn’t be determined what kind of jobs were affected Monday. As of June 2024, the company had about 228,000 full-time employees, 55% of whom were employed in the US.
The AI boom has roiled the tech labor market because companies are prioritizing AI-focused jobs and harnessing the technology to save money.
Microsoft and peers including Meta Platforms Inc. have touted the effectiveness of AI-assisted coding tools in speeding up the software development process. Last week, Salesforce Inc. said the internal use of AI has allowed it to hire fewer workers.