Քանի որ հայտարարությունը եղել է հրապարակային, ես կարծում եմ, որ մեր իրավապահ մարմինները դրանով պետք է զբաղվեն։ Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 3–ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց Երեւանի քաղաքապետի խոսնակ Հայկ Կոստանյանը՝ անդրադառնալով բլոգեր Արթուր Չախոյանի հրապարակմանը, որտեղ նա պնդում է, որ մանկապարտեզների մրցույթներից մեկում մի ընկերություն է շահել, բայց քաղաքապետարանից կանչել են, ճնշել են, պարտադրելով հրաժարվել ի օգուտ «Լիլանարմ» ընկերության։
«Ես տեսել եմ էդ ռեպորտաժը, բայց նայեք, բայց մեկնաբանելու համար ես առնվազն գոնե էն մարդկանց, ում մեղադրանք է ներկայացնում, պետք է գոնե էս պահին Երևանի քաղաքապետարանում աշխատեին, որպեսզի ես կարողանայի իրենցից էդ մասով պատշաճ մեկնաբանություն ստանալ, որովհետև էն պաշտոնյաների անունը, որ տալիս է, դրանք քաղաքապետարանի նախկին աշխատակիցներ են։ Ես կդժվարանամ էդ մասով որևիցե ինֆորմացիա տալ, որ այո, նման բան եղել է, կամ ոչ, նման բան չի եղել։ Այդ առումով ես կարծում եմ, որ ավելի ճիշտ կլինի այն մարդկանց անունները, որ տեսանյութում տրվում է, իրենցից էլ պարզաբանումները ստանալ»,–ասաց նա։
Հարցին՝ քաղաքապետարանը ներքին քննություն չի սկսե՞լ այդ հայտարարության մասով, Կոստանյանը պատասխանեց. «Հանրային խոսք է հնչել, եթե մենք բոլորս լսում ենք դա, մենք մտածում ենք, որ ուրեմն սա քրեական գործի պատրաստ թեմա է։ Ես կարծում եմ, քանի որ հայտարարությունը եղել ա հրապարակային, մեր իրավապահ մարմինները դրանով պետք է զբաղվեն։ Հիմա ինչքան էլ մենք մեր մեջ քաղաքապետարանում հասկանանք, որ այո, նման բան եղել է, թե նման բան չի եղել, քանի որ հրապարակային է, ես կարծում եմ, որ իրավապահ մարմինները պետք է գնան այդ հայտարարության հետևից և վերջնարդյունքում պարզեն՝ դա իրականությանը համապատասխանում է, թե ոչ»։

Поскольку заявление было публичным, то думаю, что этим должны заняться наши правоохранительные органы. Об этом заявил на встрече с журналистами 3 июня пресс-секретарь мэра Еревана Айк Костанян, касаясь публикации блогера Артура Чахояна, в которой он утверждает, что в одном из тендеров по строительству детских садов победила некая компания, представителей которой вызвали в муниципалитет, надавили на них и заставили отказаться от всего в пользу компании «Лиланарм».
«Для комментария люди, которым предъявляются обвинения, должны были, по крайней мере, работать в мэрии, чтобы я мог у них получить какие-то разъяснения. Упоминаемые должностные лица – бывшие сотрудники мэрии. Потому мне сложно дать какую-либо информацию по этой части. Думаю, было бы правильнее получить разъяснения у людей, имена которых упоминаются в видеоматериале», - заявил Костанян.
На вопрос, не начал ли муниципалитет внутреннее расследование по данному заявлению, он ответил: «Поскольку заявление было публичным, то думаю, что этим должны заняться наши правоохранительные органы. Правоохранительные органы должны проверить это заявление и в конечном итоге выяснить, соответствует оно действительности или нет».