Լիբանան այցելած Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին երեքշաբթի Բեյրութում անցկացված մամուլի ասուլիսում հայտարարել է, որ իրանական ընկերությունները պատրաստ են օգնել երկրի վերականգնմանը, հաղորդում է Mehr-ը։
Արաղչին հայտարարել է, որ «երբ խոսքը վերաբերում է Լիբանանի վերակառուցմանը, իրանական ընկերությունները պատրաստ են մասնակցել այդ վերակառուցմանը, և այդ աշխատանքը կիրականացվի Լիբանանի կառավարության միջոցով, եթե Լիբանանի կառավարությունը ցանկանա»։
«Մենք աջակցում ենք Լիբանանում ազգային երկխոսությանը, ազգային միասնությանը և ազգային համաձայնությանը, և կաջակցենք Լիբանանի բոլոր խմբերի, էթնիկ խմբերի, մյուս համայնքների ընդունած ցանկացած որոշմանը, -նշել է նա։ -Այս բանակցությունները վերաբերում են միայն լիբանանցիներին, և ոչ մի օտար պետություն իրավունք չունի միջամտել դրանց։ Մենք լիովին աջակցում ենք Լիբանանի անկախությանը և դատապարտում ենք երկրի որոշ հատվածների օկուպացիան սիոնիստական ռեժիմի կողմից»։
Երեքշաբթի Բեյրութ կատարած այցի ընթացքում Արաղչին բանակցություններ է վարել իր լիբանանցի գործընկեր Յուսեֆ Ռաջիի, նախագահ Ժոզեֆ Աունի, խորհրդարանի խոսնակ Նաբիհ Բըրրիի և վարչապետ Նավաֆ Սալամի հետ։

Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi, who visited Lebanon, said that Iranian companies were ready to help in Lebanon's rebuilding, Mehr reports.
Speaking in a press conference in Beirut on Tuesday, Araghchi said that "When it comes to the reconstruction of Lebanon, Iranian companies are ready to participate in this reconstruction, and this work will be done through the Lebanese government if the Lebanese government wants to."
"We support national dialogue, national unity, and national consensus in Lebanon, and we will support any decision that is made by all groups, ethnicities, other communities in Lebanon," he said. "These talks concern only the Lebanese themselves, and no foreign country has the right to interfere in them."
"We fully support  Lebanon's independence and condemn the occupation of parts of the country by the Zionist regime [i.e. Israel]," the top Iranian diplomat added.