Ավստրիայի Գրաց քաղաքի դպրոցում տեղի ունեցած կրակոցների միջադեպը, որի հետևանքով զոհվել է 10 մարդ, իսկ մոտ 30-ը՝ վիրավորվել, դարձել է ազգային ողբերգություն, երկրի իշխանությունները եռօրյա սուգ կհայտարարեն։ Դրա մասին հայտնել է ալպյան հանրապետության կանցլեր Քրիստիան Շտոքերը։
«Այսօր տեղի ունեցածն ազգային ողբերգություն է։ Այս արարքն ազդեց բոլորիս վրա։ Ամբողջ Ավստրիան երեքօրյա ազգային սուգ կհայտարարի՝ ի հիշատակ զոհերի, բոլոր կառավարական շենքերի վրա դրոշները կխոնարհվեն։ Վաղը 10:00-ին ամբողջ երկրում մեկ րոպե լռություն կհայտարարվի», - Շտիրիա դաշնային նահանգի մայրաքաղաքում անցկացված մամուլի ասուլիսում նշել է նա։ Կանցլերի ելույթը հեռարձակվել է OE24 պորտալով։

The incident with a shooting in a school in the Austrian city of Graz, where 10 people were killed and about 30 injured, has become a national tragedy. The country's authorities will declare three days of mourning. This was announced by the Chancellor of the Alpine Republic, Christian Stocker.
“What happened today is a national tragedy. This act has affected us all. The whole of Austria will honor the victims in three days of national mourning, flags will be lowered on the buildings of all state institutions. A minute's silence will be held across the country at 10:00 tomorrow,” he said at a press conference in the capital of the federal state of Styria. The chancellor's speech was broadcast by OE24.