Արեւմուտքը հասկանում է, որ չի կարելի պարտադրել Հայաստանին` մասնակցել Իրանի դեմ կիրառվող պատժամիջոցներին: Նման կարծիք է հայտնել արեւելագետ Մհեր Բաղդասարյանը, հունվարի 12-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Փորձագետը հիշեցրել է, որ Հայաստանը Իրանի անմիջական հարեւանն է եւ սերտ հարաբերություններ ունի այդ երկրի հետ: Ավելին, Իրանի այն հիմնական ուղղությունն է, որը թույլ է տալիս Հայաստանի դուրս գալ շրջափակումից, քանի որ Վրաստանի սահմանը այդ առումով «ավելի խոցելի է»: Բադասարյանի խոսքով, Իրանի հանդեպ կիրառվող պատժամիջոցների հետեւանքները արդեն նկատելի են Հայաստանի համար, եւ այդուհանդերձ, հաշվի առնելով արտաքին քաղաքական իրադրությունը` Արեւմուտքը հասկանում է, որ չի կարելի ստիպել Հայաստանին` փակելու սահմանը Իրանի հետ կամ մասնակցելու նրա դեմ կիրառվող պատժամիջոցներին:
Խոսելով Իրանի դեմ հնարավոր ռազմական գործողության եւ Հայաստանի համար դրա հետեւանքներ մասին` փորձագետը նշել է, որ պատերազմը դա առաջին հերթին փախստականների մեծ հոսք է, եւ բարդ է պատկերացնել մի քանի հարյուր հազար փախստականների մուտքը Հայաստան: Բացի այդ, կա նաեւ Ղարաբաղի հարցը, հիշեցրել է Բաղդասարյանը: Բացառված չէ, որ տարածաշրջանում պատերազմի նոր օջախի առկայության պայմաններում, Ադրբեջանը արկածախնդրության դիմի Ադրբեջանի հարցում:

YEREVAN.- Western states realize that they cannot oblige Armenia to joint the sanctions against Iran, expert in Oriental studies Mher Baghdasaryan told journalists on Thursday.
He recalled that Armenia is a direct neighbor of Iran and has good relations with the Islamic Republic. Moreover, Iran is the main direction enabling Armenia step out of the blockade organized by Turkey and Azerbaijan, as the border with Georgia is “more fragile,” he said.
According to Baghdasaryan, consequences of sanctions imposed against Tehran are already visible for Armenia. Taking into account the above mentioned facts, Western powers realize it is impossible to persuade Armenia to close border with Iran and joint the sanctions.
Commenting on likelihood of a military operation against Iran, the expert said it would first of all bring a huge flow of refugees. Hostilities can also make Azerbaijan take certain steps in the Karabakh conflict zone.