Սամվել Կարապետյանի հետ տեղի ունեցածը գրպանային դատաիրավական համակարգի հերթական ամոթալի գործողությունն էր։ Այս մասին գրել է Երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
«Ազգային խայտառակություն է, երբ մեծ ներդրողը և բարեգործը, ում գործունեության արդյունքները ակնառու են թե՛ սփյուռքում և թե՛ Հայաստանում, առանց որևէ հիմքի բանտ է նետվում Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցուն ի պաշտպանություն հանդես գալու համար։
Այս խայտառակ իրավիճակից միակ ելքը իշխանափոխությունն է, այլապես՝ արագ գլորվում ենք դեպի տոտալ բռնապետություն՝ մեր պետականության համար անկանխատեսելի հետևանքներով։
Ամրություն եմ մաղթում Սամվել Կարապետյանին: Վստահ  եմ, որ մոտենում է բոլոր ապազգային և ապօրինի գործողություններին վերջ տալու ժամանակը»,– գրել է նա։

То, что произошло с Самвелом Карапетяном, стало очередным позорным актом карманной судебной системы. Об этом писал второй президент Армении Роберт Кочарян.
«Это национальный позор, когда крупного инвестора и филантропа, выдающиеся результаты деятельности которого известны как в Диаспоре, так и в Армении, бросают в тюрьму без каких-либо оснований, за выступление в защиту Армянской Апостольской Святой Церкви.
Единственный выход из этой позорной ситуации — смена власти, иначе мы стремительно скатываемся к тотальной диктатуре с непредсказуемыми последствиями для нашей государственности.
Желаю Самвелу Карапетяну сил. Уверен, что приближается время положить конец всем антинациональным и незаконным действиям», — написал он.