Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է Հայաստանի արտահանման 2025-2030 թթ. ռազմավարական ծրագրի նախագիծը:
Ներկայացվել են նախագծի առաջնահերթությունները, գործողությունների ծրագիրն ու արդյունքային շրջանակը: Մանրամասներ են ներկայացվել նաև արտահանմանը նպաստող մրցունակ միջավայրի ապահովման, ենթակառուցվածքների զարգացման և լոգիստիկ հասանելիության ապահովման, արտահանողների և նրանց կարողությունների զարգացման, շուկաների և հաճախորդների ընդլայնման վերաբերյալ: Անդրադարձ է կատարվել արտահանման առանցքային ապրանքների ու ծառայությունների ընտրությանը, ինչպես նաև թիրախային շուկաներին:
Ծավալվել է քննարկում արտահանմանն առնչվող խնդիրների ու մարտահրավերների, արտահանման աջակցության ընդլայնված գործողությունների, ինչպես նաև արտահանման խթանման միջոցառումների շուրջ:
Այս համատեքստում, վարչապետը հանձնարարել է շարունակել աշխատանքները ծրագրի մշակման ուղղությամբ՝ հաշվի առնելով հանդիպման ընթացքում ներկայացված դիտարկումները:

A meeting was held under the chairmanship of Prime Minister Nikol Pashinyan, during which the draft of Armenia’s 2025-2030 export strategic plan was discussed, the PM’s office informs.
The priorities, action plan, and outcome framework of the draft were presented. Also, details were presented on ensuring a competitive environment conducive to exports, developing of infrastructure, and ensuring of logistical access, developing of exporters and their capacity, and expanding of markets, and expanding customers. The selection of key export products and services, as well as target markets, was addressed, too.
In addition, a discussion was held on export-related issues and challenges, expanded export support activities, as well as export promotion measures.
At the end of the talk, the premier instructed to continue work on the development of the aforementioned plan—and taking into account the observations offered during this meeting.