Ֆրանիսայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհուրդը (CCAF) բոլորին` հանրապետականներին, դեմոկրատներին  եւ հումանիստներին կոչ է անում հունվարի 23-ին, տեղական ժամանակով ժամը 14:00-ին մասնակցել  քաղաքացիական հանրահավքի` աջակցություն հայտնելով Սենատում քննարկվող, օերնքով ճանաչված բոլոր ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող օրինագծին, հաղորդում է  «Nouvelles d`Arménie»-ին:
Կազմակերպությունն իր հայտարարության մեջ նշում է. «Մենք կոչ ենք անում արադարության ջատագով քաղաքացիներին դատապարտել ժխտողականությունը, որը երկրորդ անգամ է սպանում զոհերին, տարածում ատելություն եւ ֆանատիզմ:
Ո'չ ժխտողականությանը, ռասիզմին եւ այլատյատությանը:  Ո'չ  թուրքական առաջնորդների կողմից հանցագործութունների  խրախուսմանն ու սպառնալիքներին: Այո' հանրապետական օրինագծին, որը պաշտպանում է մարդկային արժանպատվութունը»:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էր NEWS.am-ը, Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծն ընդունվել էր  դեկտեմբերի 22-ին, իսկ հունվարի 23-ին կքննարկվի Սենատում:

Координационный совет армянских организаций Франции (CCAF) призывает всех французов – республиканцев, демократов и гуманистов – на гражданский митинг перед Сенатом Франции 23 января, в 14:00 по местному времени, для того чтобы выразить поддержку законопроекту о криминализации отрицания всех геноцидов, признанных законом, который будет обсуждаться в Сенате. Об этом сообщает «Nouvelles d`Arménie».
В своем обращении организация, в частности, отметила: «Столкнувшись с пропагандистской кампанией с зачастую гнусными акцентами, организуемой силами, враждебными к этому тексту, а также с тем, что улицу оккупируют фальсификаторы истории, мы призываем граждан, любящих справедливость, осудить отрицание, которое во второй раз убивает жертв, распространяет ненависть и фанатизм.
Нет отрицанию, расизму и ксенофобии! Нет восхвалению преступлений и угрозам со стороны турецких лидеров! Да республиканскому закону, который защищает человеческое достоинство, жертв и выжившие поколения!»
Напомним, что 22 декабря 2011 г. Национальное Собрание Франции приняло законопроект о криминализации всех геноцидов, признанных французским законодательством, в том числе Геноцида армян. Обсуждение законопроекта в Сенате Франции запланировано на 23 января.