ԱՄՆ-ն ու Իսրայելը հետաձգել են համատեղ անցկացվող մեծածավալ զորավարժությունները: Ըստ ԱՄՆ-ի եվրոպական հրամանատարության` «երկու երկրների ղեկավարությունը որոշել է, որ բոլոր ստորաբաժանումների ամենալավ արդյունքը կերեւա ավելի ուշ` այս տարում»:
Իսրայելի ռազմական աղբյուրները հայտնում են, որ զինավարժությունների հետաձգման գլխավոր պատճառ այն է, որ «Վաշինգտոնը չի ցանկանում սրել իրավիճակը տարածաշրջանում, հատկապես նկատի ունենալով վերջերս լրատվամիջոցների հրապարակումները, որոնք վերաբերում են ԱՄՆ-ի եւ Իսրայելի կողմից իրանական միջուկային օբյեկտների վրա հարձակում նախապատրաստելուն»:
Իսրայելյան ռազմական ուժերի նախկին հայտարարությունների համաձայն`զորավարժությունների նպատակը Իրանից եւ այլ թշնամի հանրապետություններից Իսրայելին պաշտպանելն է: Նշվում է, որ զինավարժությունները ծրագրված են եղել վաղուց եւ ընթացիկ դեպքերի հետ ոչ մի կապ չունեն, մասնավորապես` վերջերս Իրանում տեղի ունեցած հրթիռների փորձարկումների հետ:
2009 թվականին արդեն անցկացվել են ամերիկաիսրայելյան զինավարժություններ, որին բացի իսրայելցիների ռազմական ուժերից մասնակցել են ավելի քան 1000 ամերիկյան զինծառայողներ: Բացի դրանից, գործարկվել են ԱՄՆ-ի 15 նավեր: Այն ժամանակ զինավարժություններն անցկացվել են «Իրանի, Սիրիայի, Լիբանանի եւ Գազայի հատվածի կողմից զանգվածային հարձակումներին դիմակայելու նպատակով», հաղորդում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:

США и Израиль отложили крупнейшие совместные учения сил ПРО. По сообщению Европейского командования США, «руководство двух сторон решило, что наилучший вариант задействования всех подразделений может быть достигнут позднее в этом году».
Израильские военные источники сообщили, что главная причина переноса маневров «заключается в нежелании Вашингтона обострять обстановку в регионе, особенно в свете чувствительной ситуации, вызванной серией публикаций в различных международных СМИ о подготовке атаки против иранских ядерных объектов со стороны США и Израиля».
Согласно прежним заявлениям израильских военных, учения ПРО направлены на отработку взаимодействия по отражению ракетного обстрела израильской территории со стороны Ирана и других враждебных Израилю государств. При этом в армии подчеркивали, что маневры «были запланированы давно и не связаны с какими-либо текущими событиями», в частности, с недавними ракетными испытаниями в Иране.
В 2009 году здесь уже проходили американо-израильские двухнедельные учения «Можжевеловая кобра - 10». Помимо израильских сил ПВО и ВВС, в них приняла участие примерно 1 тысяча американских военнослужащих, которые обслуживали временно развернутые батареи ПРО США. Кроме того, были задействованы 15 кораблей ВМС США, размещенных вблизи израильских берегов. Тогда отрабатывались действия на случай «массированных обстрелов со стороны Ирана, Сирии, Ливана и сектора Газа», передает ИТАР-ТАСС.