«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը դեռ չի քննարկել 100-տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգին անցնելու հարցը, որն առաջ են քաշել խորհրդարանական «Ժառանգություն» եւ ՀՅԴ խմբակցությունները: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության անդամ, Ազգային ժողովի պատգամավոր  Նաիրա Զոհրաբյանը: Նրա խոսքով, կուսակցության երկարաժամկետ ծրագրում նախատեսված է աստիճանաբան անցում կատարել համամասնական ընտրակարգին, «սակայն տվյալ օրինագիծը դեռ չի քննարկվել»:
«Եթե մենք իրոք ցանկանում ենք ունենալ քաղաքական խորհրդարան, որտեղ ընթացող գործընթացները կունենան միայն քաղաքական մոտիվացիա, պետք է 100-տոկոսանոց համամասնական համակարգ: Սակայն, այս փուլում այդ հարցը ԲՀԿ-ում չի քննարկվել: Այս հարցի կապակցությամբ կուսակցությունն իր մոտեցումը կհայտնի մինչեւ փետրվար, երբ օրինագիծը կքննարկվի խորհրդարանում»,-հայտարարել է Զոհրաբյանն, ընդգծելով, որ նկատի ունի հարցի զուտ քաղաքական կողմը:
Նրա խոսքով, պետք է հաշվի առնել, որ Սահմանադրության մասնագետներն ու իրավաբանները դեռ չեն հստակեցրել` 100-տոկոսանոց ընտրակարգի անցնելը համապատասխանո՞ւմ է Հայաստանի Սահմանադրությանը, թե` ոչ:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ «Ժառանգություն» եւ ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցությունները հունվարի 12-ին  շրջանառության մեջ են դրել Ընտրական օրենսգրքում,  խորհրդարանի կանոնակարգ օրենքում եւ «Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի մասին» օրենքում փոփոխություններ ենթադրող օրինագծերի փաթեթը, որը նախատեսում է անցում կատարել  100%-անոց համամասնական ընտրակարգի:
Նշենք, որ 2011թ. դեկտեմբերի 27-ին խորհրդարանական երկու խմբակցությունները հանդես էին եկել համատեղ հայտարարությամբ` առաջարկելով հրաժարվել մեծամասնական համակարգից եւ անցում կատարել 100%-անոց համամասնական  համակարգին: Առաջարկը պաշտպանել եւ ողջունել են Հայ ազգային կոնգրեսը, «Ազատ դեմոկրատներ» (ԱԴԿ), «Շրջադարձ» եւ Ժողովրդական (ԺԿ), Հայաստանի ռամկավար ազատական (ՀՌԱԿ), Ազգային ժողովրդավարական (ԱԺԿ), Հայաստանի աշխատավորական սոցիալիստական (ՀԱՍԿ), Միավորված աշխատանքային (ՄԱԿ), Հայաստանի դեմոկրատական (ՀԴԿ) կուսակցությունները, քաղաքական ու քաղաքացիական բազմաթիվ խմբեր ու մտավորականներ:

Партия «Процветающая Армения» пока не обсуждала законопроект о переходе на 100% пропорциональную систему, выдвинутый оппозиционными парламентскими фракциями АРФ «Дашнакцутюн» и «Наследие». Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявила депутат парламента Армении от коалиционной партии «Процветающая Армения» Наира Зограбян. По ее словам, в долгосрочной программе партии предусматрен постепенный полный переход на пропорциональную систему выборов, однако «данный законопроект пока не обсуждался».
«Если мы и вправду ходим иметь политический парламент, протекающие в котором процессы будут иметь исключительно политические мотивации, нужна 100% пропорциональная система. Однако на данный момент этот вопрос не обсуждался в «Процветающей Армении». Партия выскажет свой подход к данному вопросу до февраля, когда законопроект будет обсуждаться в парламенте», - заявила Зограбян, подчеркнув, что имеет в виду чисто политическую сторону вопроса. «Ведь следует учесть, что юристы и специалисты по Конституции еще не определились с вопросом соответствия 100% пропорциональной системы Конституции Армении. Юридическая сторона вопроса остается открытой», - заметила она.
Ранее Новости Армении - NEWS.am сообщало, что парламентские фракции партий «Наследие» и АРФ Дашнакцутюн 12 января в качестве законодательной инициативы ввели в оборот пакет законопроектов о внесении изменений в Избирательный кодекс, регламент парламента и закон «О Конституционном суде Армении», который предусматривает переход от действующей смешанной системы выборов к 100% пропорциональной системе.
Отметим, что 27 декабря 2011 года две оппозиционные парламентские фракции выступили с совместным заявлением, предлагая отказаться от мажоритарной системы и перейти к 100% пропорциональной. Предложение поддержали и приветствовали оппозиционный Армянский национальный конгресс, партия «Свободные демократы», Народная партия, Партия Рамкавар-Азатакан Армении, Национально-демократическая партия, Рабочая социалистическая партия Армении, Объединенная трудовая партия Армении, Демократическая партия Армении, гражданские группы и многие представители интеллигенции.