ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Իռլանդիայի փոխվարչապետ, ԱԳ եւ առեւտրի նախարար Էյմոն Գիլմորը պատրաստ է Իռլանդիայի փորձը կիսել հակամարտությունների լուծման հարցում: Այս մասին նա նշել է իր «Վստահության ձեւավորում եւ լարվածության նվազեցում» անվանումը կրող ուղերձում: Հիշեցնենք, որ Իռլանդիան հունվարի 1-ին գլխավորում է ԵԱՀԿ-ն:
Իմոն Գիլմորն անդրադառնում է նրան, թե ինչու Եվրոպային դեռեւս անհրաժեշտ է ԵԱՀԿ-ն, եւ ինչ կարող է Իռլանդիան առաջարկել կազմակերպությանը:
Ստորեւ ներկայացնում ենք ուղերձի ամբողջական տեքստը:
«Իռլանդիան ստանձնել է ԵԱՀԿ նախագահությունը` անվտանգության ամենաընդարձակ եւ հաջողակ տարածաշրջանային մարմնի, որ տարածվում է Հյուսիսային կիսագնդում Վանկուվերից մինչեւ Վլադիվոստոկ: Թեեւ ոչ այնքան հայտնի, որքան ԵՄ-ն կամ ՄԱԿ-ը` ԵԱՀԿ - ն կարեւոր դեր է խաղում Եվրոպայի եւ ողջ ԵԱՀԿ տարածաշրջանի անվտանգության եւ կայունության ապահովման գործում: Սառը պատերազմի ժամանակ այն կարեւոր ֆորում էր` վստահություն ձեւավորելու եւ նվազեցնելու լարվածությունը Արեւելքի եւ Արեւմուտքի միջեւ: Սպառազինությունների վերահսկման եւ ռազմական թափանցիկության ուղղությամբ շարունակական աշխատանքը դեռեւս առանցքային է Եվրոպայի անվտանգության համար, ինչպես եւ ավելի քան երեսուն տարի առաջ էր:
ԵԱՀԿ-ն ոչ միայն վստահության եւ անվտանգության խնդիրներին է վերաբերում: ԵԱՀԿ կարեւոր նորարարություններից է այն գաղափարը, որ անվտանգությունը ոչ միայն ռազմական խնդիր է, այլեւ կապված է արդյունավետ տնտեսության, կայուն շրջակա միջավայրի, բոլորի համար մարդու իրավունքների մատչելիության հետ: Այն առաջարկել է զուգահեռներ նրանց, ովքեր չեն տեսել այլընտրանք երկու գաղափարական դաշինքների առճակատմանը: Մարդու իրավունքների հույժ կարեւորությունը միտված է օգնելու նրանց, ում իրավունքները ոտնահարվել են, նաեւ նպաստելու ավելի ժողովրդավարական հասարակությունների զարգացմանը: ԵԱՀԿ-ն նաեւ զգալի ներդրում է ունեցել հետկոնֆլիկտային վերականգնման եւ պետության կայացման գործում Հարավ-արեւելյան Եվրոպայում:
Պաշտոնս ստանձնելուց հետո` ինձ բազմիցս հարցրել են, թե ինչու է ԵԱՀԿ-ն դեռեւս անհրաժեշտ Եվրոպայի համար Սառը պատերազմի ավարտից ավելի քան քսան տարի անց, եւ ինչ կարող է առաջարկել Իռլանդիան կազմակերպությանը: Սառը պատերազմը գուցե եւ ավարտվել է, բայց դեռեւս մեծ աշխատանք պետք է տարվի` հետամուտ ԵԱՀԿ համապարփակ անվտանգության կառուցմանը: Համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամը հզոր ազդեցություն ունեցավ Եվրոպայի վրա եւ ցույց տվեց համատեղ գործողությունների անհրաժեշտությունը, քանի որ ոչ մի երկիր առանձին չի կարող հաղթահարել հետճգնաժամային հետեւանքները: Նույնը վերաբերում է միջազգային սպառնալիքներին, որոնցով ԵԱՀԿ-ն այժմ զբաղվում է: Լինի դա կազմակերպված հանցավորություն թե ահաբեկչություն, կիբեր անվտանգություն կամ մարդկանց թրաֆիքինգ` ոչ մի երկիր չի կարող լուծել այդ խնդիրներն առանց հարեւան երկիրների համագործակցության: ԵԱՀԿ-ն նաեւ զբաղվում է այսպես կոչված ձգձգված հակամարտություններով. մենք աջակցում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերին` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ, մասնակցում ենք մերձդնեստրյան կարգավորման 5 + 2 բանակցություններին եւ Ժնեւի միջազգային քննարկումներին` Վրաստանում 2008 թ. օգոստոսի հակամարտության շուրջ: Կազմակերպության դաշտային առաքելություններն` Ալբանիայից Ուզբեկստան, այդ թվում նաեւ ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակը, կարեւոր աշխատանքներ են իրականացնում` աջակցելու ընդունող երկրներին ավելի լավ արձագանքելու իրենց ժողովուրդների կարիքներին:
Իռլանդիայի յուրաքանչյուր կառավարություն խթանել է արդյունավետ բազմակողմանիություն: Մենք միջազգային կազմակերպություններին անդամակցությանը շատ լուրջ ենք վերաբերվում եւ հպարտ ենք` ԵՄ հաջող նախագահությունների պատմություն ունենալու, ինչպես նաեւ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում ոչ մշտական անդամ ընտրվելու համար: ԵԱՀԿ նախագահության ստանձնումը հստակ արտահայտում է Իռլանդիայի հանձնառությունը` ՄԱԿ-ի խարտիայի համաձայն` միջազգային խաղաղության եւ անվտանգության պահպանման, նաեւ միջազգային իրավունքի հարգանքի:
Գերակայությունները, որ նշել եմ Վիեննայում ս.թ. հունվարի 12–ի ԵԱՀԿ իմ ուղերձում, ներկայացնում են հավակնոտ, բայց հավասարակշռված մոտեցում մեր առջեւ ծառացած մարտահրավերներին: Ես աշխատելու եմ ԵԱՀԿ մասնակից բոլոր պետությունների հետ միասին` ձեւովորելու փոխհամաձայնություն մի շարք որոշումների շուրջ, որոնք կվերահաստատեն ԵԱՀԿ կենտրոնական դերը` որպես հիմնարար ազատությունների երաշխավոր: Մասնավորապես ես հավատացած եմ, որ քաղաքացիները պետք է իրավունք ունենան օգտվելու մարդու իրավունքներից, ինչպիսիք են օրինակ խոսքի եւ ԶԼՄ ազատությունը` անկախ դրոեւորման ձեւի: Մեզ մոտ Իռլանդիայում` Եվրոպայի ինտերնետային մայրաքաղաքում, սույն տարվա հունիսին կանցկացվի համացանցի /ինտերնետի/ ազատության թեմայով խորհրդաժողով ` քննարկելու այս հարցը: Ես նաեւ մտադիր եմ կիրառել հակամարտության կարգավորման Իռլանդիայի եզակի փորձը` կազմակերպելով համաժողով ապրիլին, որտեղ կներկայացվի Հյուսիսային Իռլանդիայի օրինակը` որպես ուսումնաիրության առարկա:
Ընդառաջ 1975 թ. Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի քառասունամյակին, որ հանգեցրեց ԵԱՀԿ ստեղծմանը` ես հանձն եմ առնում աշխատել հաջորդ նախագահություների հետ` զինելու կազմակերպությունն` անդրադառնալու ներկայիս եւ ապագա սպառնալիքներին: Ճիշտ այնպես, ինչպես բնօրինակը պարտավորեցնում էր սառը պատերազմի հակառակորդներին նորովի կերտել իրենց փոխհարաբերությունները` մենք պետք է երաշխավորենք, որպեսզի ԵԱՀԿ-ն, քառասուն տարի անց պատրաստ լինի դիմագրավելու աշխարհի անորոշության մարտահրավերները»:
Իմոն Գիլմորը Իռլանդիայի փոխվարչապետ է, արտաքին գործերի եւ առեւտրի նախարար: Հունվարի 1-ից նա հանդիսանում է ԵԱՀԿ գործող նախագահ:

OSCE Chairperson-in-Office Eamon Gilmore is ready to share Ireland’s experience in dealing with the conflicts in his message titled “Building confidence and reducing tensions.” Ireland took over chairmanship in the organization starting from January 1. The message reads as follow:
“Ireland has taken over the chair at the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE), the largest and most successful regional security body, spanning the Northern Hemisphere from Vancouver to Vladivostok. Although not as well known as the EU or the UN, the OSCE plays a vital role in ensuring the security and stability of Europe and the OSCE region as a whole. During the Cold War, it was a key forum for building confidence and reducing tensions between east and west. Its continuing work on arms control and military transparency remains as central to the security of Europe as it was over thirty years ago.
The OSCE is not just about building confidence on security issues. The great innovation of the OSCE is the notion that security is not just a military matter but one that is linked to a properly functioning economy, a sustainable environment, and the enjoyment of human rights by all. It offered a parallel track to those who saw no alternative to the confrontation between two ideological blocs. Its strong focus on human rights provided succour to those whose rights were abused and contributed to the development of more democratic societies. The OSCE has also made a significant contribution to post-conflict rehabilitation and state building in South-Eastern Europe.
I have been asked many times since taking up my position why Europe still needs the OSCE, over twenty years after the end of the Cold War, and what Ireland can bring to the Organization. The Cold War may be over but much work needs to be done to build on the OSCE’s goal of comprehensive security. The global financial crisis has had a powerful impact on Europe and has demonstrated the need for collective action, as no one country can deal with the impact of the crisis in isolation.
The same applies to the transnational threats the OSCE now deals with. Whether it be organized crime or terrorism, cyber security or trafficking in human beings, no one country can tackle these issues without the co-operation of its neighbours. The OSCE is also to the fore in dealing with the so-called protracted conflicts: we support efforts of the Minsk Group on the Nagorno-Karabakh conflict, participate in the 5+2 talks on the Transdniestrian settlement and the Geneva International Discussions dealing with the August 2008 conflict in Georgia. Its field operations from Albania to Uzbekistan, including the OSCE Office in Yerevan, are doing essential work in supporting host countries to better respond to the needs of their people.
Every Irish Government has championed effective multilateralism. We take our membership of international organizations seriously and have a proud history of successful EU Presidencies and election to non-permanent seats at the UN Security Council. Taking over the chair of the OSCE gives firm expression to Ireland’s commitment to the maintenance of international peace and security under the UN Charter, and to respect for international law.
The priorities I outlined in my address to the OSCE in Vienna on 12 January represent an ambitious, but balanced, approach to the challenges we face. I will work together with all participating States of the OSCE to build consensus around a number of decisions that will reaffirm the OSCE’s central role as a guarantor of fundamental freedoms. In particular, I believe that citizens should have the right to enjoy long-standing human rights, such as freedom of expression and freedom of the media, regardless of the form in which they are exercised. I will host an Internet Freedom Conference in Ireland, the Internet Capital of Europe, in June this year to look at this issue. I also intend to draw on Ireland’s unique experience of conflict resolution by organizing a conference in April which will present aspects of the Northern Ireland example as a case study.
In the lead-up to the fortieth anniversary of the 1975 Helsinki Final Act that led to the creation of the OSCE, I commit myself to work with the incoming Chairmanships to equip the Organization to deal with current and future threats. Just as the original text committed Cold War adversaries to a new way of conducting their mutual relations, we must ensure that the OSCE, forty years on, is ready for the challenges of an uncertain world.”