ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Իռլանդիայի փոխվարչապետ, ԱԳ եւ առեւտրի նախարար Էյմոն Գիլմորը պատրաստ է Իռլանդիայի փորձը կիսել հակամարտությունների լուծման հարցում: Այս մասին նա նշել է իր «Վստահության ձեւավորում եւ լարվածության նվազեցում» անվանումը կրող ուղերձում: Հիշեցնենք, որ Իռլանդիան հունվարի 1-ին գլխավորում է ԵԱՀԿ-ն:
Իմոն Գիլմորն անդրադառնում է նրան, թե ինչու Եվրոպային դեռեւս անհրաժեշտ է ԵԱՀԿ-ն, եւ ինչ կարող է Իռլանդիան առաջարկել կազմակերպությանը:
Ստորեւ ներկայացնում ենք ուղերձի ամբողջական տեքստը:
«Իռլանդիան ստանձնել է ԵԱՀԿ նախագահությունը` անվտանգության ամենաընդարձակ եւ հաջողակ տարածաշրջանային մարմնի, որ տարածվում է Հյուսիսային կիսագնդում Վանկուվերից մինչեւ Վլադիվոստոկ: Թեեւ ոչ այնքան հայտնի, որքան ԵՄ-ն կամ ՄԱԿ-ը` ԵԱՀԿ - ն կարեւոր դեր է խաղում Եվրոպայի եւ ողջ ԵԱՀԿ տարածաշրջանի անվտանգության եւ կայունության ապահովման գործում: Սառը պատերազմի ժամանակ այն կարեւոր ֆորում էր` վստահություն ձեւավորելու եւ նվազեցնելու լարվածությունը Արեւելքի եւ Արեւմուտքի միջեւ: Սպառազինությունների վերահսկման եւ ռազմական թափանցիկության ուղղությամբ շարունակական աշխատանքը դեռեւս առանցքային է Եվրոպայի անվտանգության համար, ինչպես եւ ավելի քան երեսուն տարի առաջ էր:
ԵԱՀԿ-ն ոչ միայն վստահության եւ անվտանգության խնդիրներին է վերաբերում: ԵԱՀԿ կարեւոր նորարարություններից է այն գաղափարը, որ անվտանգությունը ոչ միայն ռազմական խնդիր է, այլեւ կապված է արդյունավետ տնտեսության, կայուն շրջակա միջավայրի, բոլորի համար մարդու իրավունքների մատչելիության հետ: Այն առաջարկել է զուգահեռներ նրանց, ովքեր չեն տեսել այլընտրանք երկու գաղափարական դաշինքների առճակատմանը: Մարդու իրավունքների հույժ կարեւորությունը միտված է օգնելու նրանց, ում իրավունքները ոտնահարվել են, նաեւ նպաստելու ավելի ժողովրդավարական հասարակությունների զարգացմանը: ԵԱՀԿ-ն նաեւ զգալի ներդրում է ունեցել հետկոնֆլիկտային վերականգնման եւ պետության կայացման գործում Հարավ-արեւելյան Եվրոպայում:
Պաշտոնս ստանձնելուց հետո` ինձ բազմիցս հարցրել են, թե ինչու է ԵԱՀԿ-ն դեռեւս անհրաժեշտ Եվրոպայի համար Սառը պատերազմի ավարտից ավելի քան քսան տարի անց, եւ ինչ կարող է առաջարկել Իռլանդիան կազմակերպությանը: Սառը պատերազմը գուցե եւ ավարտվել է, բայց դեռեւս մեծ աշխատանք պետք է տարվի` հետամուտ ԵԱՀԿ համապարփակ անվտանգության կառուցմանը: Համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամը հզոր ազդեցություն ունեցավ Եվրոպայի վրա եւ ցույց տվեց համատեղ գործողությունների անհրաժեշտությունը, քանի որ ոչ մի երկիր առանձին չի կարող հաղթահարել հետճգնաժամային հետեւանքները: Նույնը վերաբերում է միջազգային սպառնալիքներին, որոնցով ԵԱՀԿ-ն այժմ զբաղվում է: Լինի դա կազմակերպված հանցավորություն թե ահաբեկչություն, կիբեր անվտանգություն կամ մարդկանց թրաֆիքինգ` ոչ մի երկիր չի կարող լուծել այդ խնդիրներն առանց հարեւան երկիրների համագործակցության: ԵԱՀԿ-ն նաեւ զբաղվում է այսպես կոչված ձգձգված հակամարտություններով. մենք աջակցում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերին` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ, մասնակցում ենք մերձդնեստրյան կարգավորման 5 + 2 բանակցություններին եւ Ժնեւի միջազգային քննարկումներին` Վրաստանում 2008 թ. օգոստոսի հակամարտության շուրջ: Կազմակերպության դաշտային առաքելություններն` Ալբանիայից Ուզբեկստան, այդ թվում նաեւ ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակը, կարեւոր աշխատանքներ են իրականացնում` աջակցելու ընդունող երկրներին ավելի լավ արձագանքելու իրենց ժողովուրդների կարիքներին:
Իռլանդիայի յուրաքանչյուր կառավարություն խթանել է արդյունավետ բազմակողմանիություն: Մենք միջազգային կազմակերպություններին անդամակցությանը շատ լուրջ ենք վերաբերվում եւ հպարտ ենք` ԵՄ հաջող նախագահությունների պատմություն ունենալու, ինչպես նաեւ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում ոչ մշտական անդամ ընտրվելու համար: ԵԱՀԿ նախագահության ստանձնումը հստակ արտահայտում է Իռլանդիայի հանձնառությունը` ՄԱԿ-ի խարտիայի համաձայն` միջազգային խաղաղության եւ անվտանգության պահպանման, նաեւ միջազգային իրավունքի հարգանքի:
Գերակայությունները, որ նշել եմ Վիեննայում ս.թ. հունվարի 12–ի ԵԱՀԿ իմ ուղերձում, ներկայացնում են հավակնոտ, բայց հավասարակշռված մոտեցում մեր առջեւ ծառացած մարտահրավերներին: Ես աշխատելու եմ ԵԱՀԿ մասնակից բոլոր պետությունների հետ միասին` ձեւովորելու փոխհամաձայնություն մի շարք որոշումների շուրջ, որոնք կվերահաստատեն ԵԱՀԿ կենտրոնական դերը` որպես հիմնարար ազատությունների երաշխավոր: Մասնավորապես ես հավատացած եմ, որ քաղաքացիները պետք է իրավունք ունենան օգտվելու մարդու իրավունքներից, ինչպիսիք են օրինակ խոսքի եւ ԶԼՄ ազատությունը` անկախ դրոեւորման ձեւի: Մեզ մոտ Իռլանդիայում` Եվրոպայի ինտերնետային մայրաքաղաքում, սույն տարվա հունիսին կանցկացվի համացանցի /ինտերնետի/ ազատության թեմայով խորհրդաժողով ` քննարկելու այս հարցը: Ես նաեւ մտադիր եմ կիրառել հակամարտության կարգավորման Իռլանդիայի եզակի փորձը` կազմակերպելով համաժողով ապրիլին, որտեղ կներկայացվի Հյուսիսային Իռլանդիայի օրինակը` որպես ուսումնաիրության առարկա:
Ընդառաջ 1975 թ. Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի քառասունամյակին, որ հանգեցրեց ԵԱՀԿ ստեղծմանը` ես հանձն եմ առնում աշխատել հաջորդ նախագահություների հետ` զինելու կազմակերպությունն` անդրադառնալու ներկայիս եւ ապագա սպառնալիքներին: Ճիշտ այնպես, ինչպես բնօրինակը պարտավորեցնում էր սառը պատերազմի հակառակորդներին նորովի կերտել իրենց փոխհարաբերությունները` մենք պետք է երաշխավորենք, որպեսզի ԵԱՀԿ-ն, քառասուն տարի անց պատրաստ լինի դիմագրավելու աշխարհի անորոշության մարտահրավերները»:
Իմոն Գիլմորը Իռլանդիայի փոխվարչապետ է, արտաքին գործերի եւ առեւտրի նախարար: Հունվարի 1-ից նա հանդիսանում է ԵԱՀԿ գործող նախագահ:

Действующий председатель ОБСЕ, заместитель премьер-министра, министр иностранных дел и торговли Ирландии Эймон Гилмор готов поделиться опытом Ирландии в урегулировании конфликтов. Об этом Эймон Гилмор отмечает в своем послании «Формируя доверие и снижая напряженность». Напомним, что Ирландия председательствует в ОБСЕ с 1 января. Приводим полный текст послания.
«Ирландия приняла на себя председательство в Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), самой крупной и успешной структуре по поддержанию безопасности, простирающейся на территории Северного полушария от Ванкувера до Владивостока. Хотя ОБСЕ не столь известна, как Евросоюз или ООН, она играет ключевую роль в обеспечении безопасности и стабильности в Европе и во всем регионе ОБСЕ. Во времена холодной войны Организация являлась основным форумом для формирования доверия и сокращения напряженности между Востоком и Западом. Работа по контролю над вооружениями и обеспечению прозрачности в военной сфере, которую продолжает осуществлять ОБСЕ, столь же важна для безопасности в Европе, как и тридцать с лишним лет назад.
Роль ОБСЕ заключается не только в построении отношений доверия в области безопасности. Важнейшая инновация Организации состоит в том, что понятие безопасности не ограничивается военной сферой, но связано также и с должным образом функционирующей экономикой, устойчивым состоянием экологии и соблюдением прав человека. Организация предложила тем, кто не видел альтернативы противостоянию двух идеологических блоков, параллельный путь. Благодаря вниманию, уделяемому ОБСЕ правам человека, те, чьи права были нарушены, смогли получить помощь и поддержку; это также способствовало развитию стран в более демократическом ключе. Организация также внесла значительный вклад в постконфликтное восстановление и построение государственных институтов в Юго-Восточной Европе.
С того момента, как я занял место Действующего председателя, мне много раз задавали вопрос, зачем Европе сейчас, более чем через двадцать лет после окончания холодной войны, всё ещё нужна ОБСЕ, и что именно Ирландия привнесет в Организацию. Пусть холодная война и окончена, предстоит проделать ещё большую работу для достижения цели ОБСЕ – всеобъемлющей безопасности. Глобальный финансовый кризис оказал сильное воздействие на Европу и продемонстрировал необходимость совместных действий, поскольку ни одна страна не в состоянии в одиночку справиться с его последствиями. То же самое можно сказать и о транснациональных угрозах, которыми теперь занимается ОБСЕ. Говорим ли мы об организованной преступности или терроризме, угрозам безопасности в киберпространстве или торговле людьми – ни одна страна не может действенно справиться с этими проблемами без того, чтобы сотрудничать с соседями. ОБСЕ также находится в авангарде работы с так называемыми затянувшимися конфликтами: мы поддерживаем усилия Минской группы по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, участвуем в переговорах по Приднестровскому урегулированию в формате «5+2» и в международных Женевских дискуссиях, касающихся конфликта в Грузии в августе 2008 года. Полевые структуры ОБСЕ от Албании до Узбекистана, включая Бюро ОБСЕ в Ереване, выполняют жизненно необходимую работу, помогая этим странам наилучшим образом реагировать на нужды и потребности своих граждан.
Каждое правительство Ирландии всегда ратовало за принцип действенного многостороннего подхода. Мы серьезно относимся к участию в международных организациях и гордимся успехом председательства в ЕС, избранием в состав Совета безопасности ООН в качестве непостоянного члена. В качестве председателя ОБСЕ Ирландия имеет возможность очевидным образом выразить взятые на себя в соответствии с Хартией ООН и международным правом обязательства по поддержанию мира и международной безопасности.
Приоритеты, озвученные мною 12 января в Вене в обращении к участникам ОБСЕ, представляют собой весьма амбициозный, но сбалансированный подход к вызовам, с которыми мы сталкиваемся. Я буду работать вместе со всеми государствами-участниками ОБСЕ с тем, чтобы добиться консенсуса по ряду решений, подтверждающих центральную роль Организации как гаранта соблюдения основных прав и свобод человека. В частности, я убежден, что граждане должны иметь право на свободу выражения мнения и свободу СМИ, вне зависимости от формы, в которой они осуществляются. В июне этого года по моей инициативе в Дублине, интернет-столице Европы, состоится Конференция по свободе интернета. Я также намереваюсь подробно остановиться на уникальном опыте Ирландии в урегулировании конфликтов на конференции в апреле, в ходе которой для тематического изучения будут представлены некоторые аспекты примера Северной Ирландии.
В преддверии сороковой годовщины подписания в 1975 году Хельсинкского Заключительного акта, приведшего к созданию ОБСЕ, я обязуюсь работать совместно с последующими председательствами над тем, чтобы должным образом экипировать ОБСЕ для борьбы с существующими и будущими угрозами. Результатом подписания Заключительного акта стало то, что бывшие противники в холодной войне встали на новый путь построения взаимоотношений. Точно так же сейчас, сорок лет спустя, мы обязаны обеспечить готовность ОБСЕ противостоять вызовам нестабильного мира».