Հայ ազգային կոնգրեսի համակարգող Լեւոն Զուրաբյանն այսօր` հունվարի 16-ին, հանդիպել է ԵԽԽՎ Հայաստանի հարցով համազեկուցող Ջոն Պրեսկոտի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ԵԽԽՎ 1837 բանաձեւի կատարման ընթացքը, Հայաստանի ներքաղաքական զարգացումները, ընտրական գործընթացի բարելավման եւ վերահսկման խնդիրները: Լեւոն Զուրաբյանը նաեւ քաղաքական գնահատական է տվել անցած տարվա դեկտեմբերին հրապարակված մարտի 1-ի վերաբերյալ ՀՔԾ զեկույցի կապակցությամբ:
Այնուհետեւ ԵԽԽՎ համազեկուցողի հետ հանդիպել է Կոնգրեսի պետաիրավական հանձնախմբի համակարգող Գագիկ Ջհանգիրյանը: Նա ներկայացրել է Կոնգրեսի դիտարկումները ՀՔԾ զեկույցի բացթողումների ու թերացումների վերաբերյալ, մասնավորապես, անդրադարձ է կատարել ՀՔԾ-ի կողմից մարտի 1-ի սպանությունների, ինչպես նաեւ գնդակային եւ բեկորային մարմնական վնասվածքներ ստացած անձանց գործերի վերաբերյալ ոչ արդյունավետ քննության խնդիրներին:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ Կոնգրեսի Կենտրոնական գրասենյակի ներկայացուցիչներ Ավետիս Ավագյանը եւ Վլադիմիր Կարապետյանը:

Координатор оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) Левон Зурабян 16 января встретился с содокладчиком Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) по вопросам Армении Джоном Прескоттом.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Армянского национального конгресса, в ходе встречи обсуждались вопросы исполнения Арменией резолюции ПАСЕ №1937, внутриполитические процессы в Армении, реформирование избирательного процесса и контроля над ним. Левон Зурабян также дал политическую оценку в связи с отчетом Специальной следственной службы относительно событий 1 марта 2008 г., опубликованным в декабре прошлого года.
После этого с содокладчиком ПАСЕ встретился координатор комиссии Конгресса по правовым вопросам Гагик Джангирян, представив гостю наблюдения АНК относительно упущений и недочетов упомянутого доклада. В частности, Джангирян коснулся низкой, по его оценке, эффективности следствия по делам об убийствах, а также получения рядом лиц осколочных и пулевых ранений.