ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ անհրաժեշտ չի համարում Թեհրանի հետ Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունների հերթական փուլի անհապաղ անցկացումը։
«Նրանք [Իրանի իշխանությունները] ցանկանում են բանակցել։ Ես չեմ շտապում բանակցել, քանի որ մենք ոչնչացրել ենք նրանց [միջուկային] օբյեկտը»,- ասել է նախագահը՝ պատասխանելով լրագրողների հարցերին Վաշինգտոնի մոտ գտնվող Էնդրյուս ռազմական բազայում։
Խոսելով այն հնարավորության մասին, որ Իրանը կարող է վերսկսել միջուկային ծրագրի զարգացումը, Թրամփն ընդգծել է. «Նրանք ստիպված կլինեն ամեն ինչ սկսել զրոյից։ Ավերածություններն այնքան մեծ են, որ այն [օբյեկտը] այլևս հնարավոր չէ օգտագործել։ Նրանք ստիպված կլինեն մեկ այլ լեռ ընտրել»։ Թրամփը չի հստակեցրել, թե Իսլամական Հանրապետության որ օբյեկտն է նկատի ունեցել։ Մասնավորապես, լեռի խորքում է գտնվում Ֆորդոյի իրանական միջուկային օբյեկտը։
Axios պորտալը աղբյուրներին հղում կատարելով տեղեկացրել է, որ ԱՄՆ-ը, Մեծ Բրիտանիան, Գերմանիան և Ֆրանսիան պայմանավորվել են օգոստոսի վերջը սահմանել որպես Իրանի հետ միջուկային գործարք կնքելու վերջնաժամկետ։ Հակառակ դեպքում Թեհրանը «կբախվի կոշտ պատժամիջոցների»։

US President Donald Trump said he does not consider it necessary to urgently hold another round of talks with Tehran on Iran's nuclear program.
“They [the Iranian authorities] would like to negotiate. I am in no rush to negotiate because we destroyed their [nuclear] facility,” the president said, responding to questions from reporters at Andrews Air Force Base near Washington.
Speaking about the possibility of Iran resuming its nuclear program, Trump stressed: “They would have to start all over again. The destruction is such that it [the facility] can no longer be used. They would have to choose another mountain.” Trump did not specify which facility in the Islamic republic he was referring to. In particular, the Iranian nuclear facility in Fordow is located deep inside the mountain.
According to the Axios portal, citing sources, the US, UK, Germany, and France have agreed to set the end of August as the deadline for concluding a nuclear deal with Iran, otherwise Tehran will “face tough sanctions.”