Իրանի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը կարգադրել է ուժեղացնել միջուկային հետազոտություններով զբաղվող գիտնականների պաշտպանությունը: Դրա պատճառ է հանդիսացել հունվարի 11-ին Թեհրանում գիտնական-միջուկաբան Մոսթաֆա Ահմադի սպանությունը, հաղորդում է իրանական ԻՍՆԱ-ն:
Ըստ ԻԻՀ առաջին փոխնախագահ Մոհամմեդ Ռեզի Ռահիմիի` «հրահանգվել է ուժեղացնել միջուկային հատվածում աշխատող բոլոր գիտնականների պաշտպանությունը»:
Ավելի վաղ Իրանի մեջլիսի ներկայացուցիչ Ալի Լարիջանին հայտնել էր, որ ձերբակալվել են մի քանի մարդ, ովքեր կասկածվում էին 32-ամյա Մոսթաֆա Ահմադ Ռոշանի սպանության մեջ:
Լարիջանին նշել էր, որ Նաթանզ միջուկային կենտրոնի աշխատակցի սպանությունից հետո պարտադիր կհետեւի պատասխանը, հաղորդում է «Վեստի» հեռուստաալիքը:
Նաթանզ միջուկային կենտրոնի աշխատակից 32 ամյա Մոսթաֆա Ահմադ Ռոշանը հունվարի 11-իn ահաբեկչության զոհ է դարձել: Մոտոցիկլներով 2 անհայտ անձինք նրա ավտոմեքենայի մեջ են նետել պայթուցիկ սարք: Ըստ մյուս վարկածի` մագնիսի վրա տեղադրված ականն ամրացված է եղել մեքենայի դռանը: Պայթյունի հետեւանքով գիտնականը մահացել է, նրա վարորդը եւս ստացված վնասվածքների հետեւանքով մի քանի ժամ անց մահացել է հիվանդանոցում: Անցյալ 2 տարվա ընթացքում Թեհրանում նմանատիպ մի քանի ահաբեկչություններ են տեղի ունեցել, որոնց զոհ են դարձել միջուկային տեխնոլոգիաների ոլորտում աշխատող 3 գիտնականներ:

Президент Ирана Махмуд Ахмадинежад отдал распоряжение усилить охрану ученых, занимающихся ядерными исследованиями. Поводом для усиления мер безопасности стало убийство 11 января в Тегеране ученого-ядерщика Мостафы Ахмади Рошана, сообщает иранское агентство ISNA.
По словам первого вице-президента ИРИ Мохаммада Резы Рахими, «отданы распоряжения усилить охрану ученых и всех лиц, занятых в ядерном секторе».
Ранее председатель иранского меджлиса Али Лариджани сообщил, что арестованы несколько человек, подозреваемых в причастности к убийству 32-летнего сотрудника центра по обогащению урана в Натанзе Мостафы Ахмади Рошана.
Лариджани подчеркнул, что на убийство сотрудника ядерного центра Натанз обязательно последует ответ, сообщает телеканал «Вести». Как пояснил глава иранского меджлиса, ответ не будет иметь ничего общего с терроризмом, поскольку Исламская республика решительно выступает «против этого явления».
Сотрудник ядерного центра Натанз 32-летний Мостафа Ахмади Роушан стал жертвой теракта 11 января. Двое неизвестных, передвигавшихся на мотоцикле, бросили в салон его автомобиля взрывное устройство. По другим данным, бомба на магните была прикреплена к двери автомобиля. В результате взрыва ученый погиб, его водитель скончался через несколько часов в больнице от полученных ранений. За последние два года в Тегеране было совершено по схожему сценарию несколько терактов, жертвами которых стали трое ученых, работавших в сфере ядерных технологий.