Սպիտակ տունը Իրանին առաջարկում է ուղղակի բանակցություններ վարել` միաժամանակ նախազգուշացնելով, թե ինչ բացասական հետեւանքներ կունենա Իրանի կողմից Հորմուզի նեղուցը շրջափակելը: Այդ մասին ասվում է նախագահ Բարաք Օբամայի նամակում, որն ուղարկվել է ԻԻՀ այաթոլլահ Ալի Խամենեին:
ԱՄՆ նախագահի նամակն ստանալու մասին հայտնել է իրանական կողմը: Իրանի խորհրդարանի պատգամավոր Ալի Մոթահարին «Ֆարս» գործակալությանը տեղեկացրել է, որ Օբաման Իրանին ուղղակի բանակցություններ վարելու կոչ է արել: Նրա գնահատականով` «նամակի առաջին մասը սպառնալիքներ է պարունակում, երկրորդը` երկխոսության առաջարկ»: Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ռամին Մեհմանփարաստը հաստատել է հաղորդագրություն ստանալու լուրը եւ հայտարարել, որ Սպիտակ տան նախաձեռնության պատասխանի տարբերակները քննարկվում են, գրում է «Վզգլյադը»:
Սակայն Սպիտակ տան վարչակազմը հերքում է բանակցությունների վերսկսման տեղեկատվությունը: Սպիտակ տունը նաեւ լռում է Իրան Օբամայի կողմից պաշտոնական նամակ ուղարկելու վերաբերյալ, գրում է «Իզվեստիան»:
Վերջերս Թուրքիա կատարած իր այցի ընթացքում Իրանի արտգործնախարար Ալի Աքբար Սալեհին լրագրողներին հայտնել էր, որ Սպիտակ տան հետ բանակցություններ են տարվում հանդիպման տեղի եւ ժամանակի վերաբերյալ: Հնարավոր է, դրանք տեղի կունենան Ստամբուլում, հաղորդել է նա:
Հիշեցնենք, Հորմուզի նեղուցի, որի միջոցով իրականացվում է աշխարհի նավթամատակարարման ծավալների շուրջ 40%-ը, շուրջ իրավիճակը սրվել է այն բանից հետո, երբ հունվարի սկզբին Իրանը հերթական անգամ սպառնացել է շրջափակել նեղուցը, եթե Եվրամիությունը իրանական նավթի ներկրման նկատմամբ էմբարգո կիրառի:

Белый дом предлагает Ирану вести прямые переговоры, вместе с тем, предупреждая о потенциальных негативных последствиях в случае блокирования Ираном акватории Ормузского пролива. Об этом говорится в послании президента Барака Обамы, направленном руководителю ИРИ аятолле Али Хаменеи.
О получении послания президента США заявила иранская сторона. Депутат парламента Ирана Али Мотахари заявил агентству «Фарс», что в письме Обама призвал к прямым переговорам с Ираном. По его оценке,  «первая часть письма содержит угрозы, а вторая - предложение о диалоге». Официальный представитель МИД Ирана Рамин Мехманпараст подтвердил факт получения послания и заявил, что варианты ответа на инициативу Белого дома рассматриваются, пишет «Взгляд».
Однако администрация Белого дома опровергает информацию о возобновлении переговоров. При этом Белый дом не комментирует, отправлял ли Обама официальное письмо в Иран, пишет «Известия».
Недавно, во время своего визита в Турцию, министр иностранных дел Ирана али Акбар Салехи заявил журналистам, что переговоры с Белым домом о месте и дате встречи ведутся. Возможно, они пройдут в Стамбуле, сообщил он.
Напомним, ситуация вокруг Ормузского пролива, через который осуществляется до 40% мировых нефтяных поставок, обострилась после того, как в начале января Иран в очередной раз пригрозил перекрыть проход через пролив в том случае, если Евросоюз введет эмбарго на поставки иранской нефти.