Մենք շարունակում ենք ուսումնասիրել ArCa համակարգում առաջացած խափանումների հետ կապված իրավիճակը։ Այս մասին օգոստոսի 5-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ Կենտրոնական բանկի փոխնախագահ Արմեն Նուրբեկյանը։
Նրա խոսքով՝ խափանումները սարքավորումների անսարքության արդյունք են եղել։ Նա կրկնել է, որ ուսումնասիրություն է անցկացվում՝ հասկանալու համար, թե ինչ է պետք անել ապագայում նման իրավիճակից խուսափելու համար։ Նուրբեկյանն ասաց, որ սարքավորումներ արտադրողի ներկայացուցիչներին հրավիրել են իրավիճակը պարզաբանելու համար։
«Կենտրոնական բանկը 2022 թվականից ի վեր սահմանել է վերահսկողության առաջարկություններ և հետևողական կլինի այս ուղղությամբ։ Այդ առաջարկություններից մի քանիսը իրականացվել են, բայց կան ոլորտներ, որոնցում մենք պետք է շարունակենք աշխատել ArCa-ի հետ», - նշեց նա։
Նրա խոսքով՝ անկանխիկ գործարքները զգալիորեն աճել են, և համապատասխան համակարգերի վրա ծանրաբեռնվածությունը նույնպես մեծացել է։
«Համակարգերը ամբողջ աշխարհում խափանվում են։ Այս դեպքում խնդիրն այն էր, որ այս խափանումը երկարաժամկետ էր, և պետք է ամեն ինչ անել, որպեսզի դրանք ավելի վերահսկելի լինեն», - ասաց Նուրբեկյանը։ Նա բացատրեց, որ կիբեռհարձակումների մասին տեղեկատվություն չկա, նման դեպքեր չեն գրանցվել, ինչպես նաև տվյալների արտահոսք չի գրանցվել։

Продолжаем изучать ситуацию с перебоями, которые возникли в системе «ArCa». Об этом на встрече с журналистами 5 августа заявил заместитель председателя Центрального банка Армении Армен Нурбекян.
По его словам, перебои стали результатом неисправности оборудования. Он повторил, что проводится изучение, чтобы понять, что нужно сделать во избежание такой ситуации в будущем. Нурбекян сообщил, что приглашены представители компании-производителя оборудования, чтобы они прояснили ситуацию.
«ЦБ с 2022 года определила контрольные рекомендации и будет последователен в этом направлении. Часть этих рекомендаций выполнена, но есть направления, по которым с «ArCa» нужно продолжать работу», - отметил он.
По его словам, безналичные сделки серьезно выросли и нагрузка на соответствующие системы также увеличилась.
«Системы дают сбой по всему миру. В данном случае проблема была в том, что этот сбой был длительным, и нужно сделать все, чтобы они были более контролируемым», - сказал Нурбекян. Он пояснил, что информации о кибератаках нет, таких случаев зафиксировано не было, оттока данных также не было зафиксировано.