Ամերիկյան իշխանությունների պահանջով, փակվել է ինտերնետի խոշորագույն կայքերից մեկը` Megaupload-ը: ԱՄՆ Արդարադատության նախարարությունը հայտնում է, որ կայքի սեփականատերերը ձերբակալվել են` հեղինակային իրավունքի խախտման մեղադրանքով: Դատավարությունը կընթանա Վիրջինիա նահանգի դատարանում:
Megaupload.com-ը համաշխարհային ցանցի հինգ խոշորագույն «ֆայլ փոխանցողներից» էր: Իրավապահ մարմինները հեղինակներին հասցրած վնասը գնահատում են մոտ 500 միլիոն դոլար:
Ամերիկյան իշխանությունների պահանջով` Նոր Զելանդիայում ձերբակալվել են ընկերության չորս բարձրաստիճան աշխատակիցներ: Ընկերությունը գրանցված է Հոնկոնգում: Ընկերության եւս երկու աշխատակիցներ, այդ թվում ղեկավար Սուիս Բիտցը, հետախուզման մեջ են:
Ձերբակալվածներից Քիմ Դոթքոմը (իսկական ազգանունն է Շմիտց) Ֆինլանդիայի եւ Գերմանիայի քաղաքացի է: 2010-ին նա իր գործողություններով մտավոր սեփականության տերերին հասցրել է 42 միլիոն դոլարի վնաս, հաղորդում է ИТАР-ТАСС-ը:
Մեղադրյալներին սպառնում է մինչեւ 20 տարվա ազատազրկում:
Փակման նախօրեին Megaupload-ը միացել էր մի շարք հայտնի կայքերի բողոքին` ընդդեմ ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Stop Online Piracy Act (SOPA) օրինագծին, որի քննարկումն ընթանում է այս օրերին:

Один из крупнейших интернет-сайтов Megaupload закрыт по требованию американских властей. По сообщению министерства юстиции США, его владельцы арестованы, им вменяется в вину нарушение авторских прав. Обвинительное заключение было вынесено судом штат Вирджиния.
Сайт megaupload.com являлся одним из пяти крупнейших «файлообменников» во всемирной паутине. Ущерб, нанесенный его владельцами обладателям прав на интеллектуальную собственность, правоохранительные органы оценивают как минимум в $500 млн.
По запросу американских властей в Новой Зеландии были арестованы четыре высокопоставленных сотрудника компании, владевшей закрытым сайтом и зарегистрированной в Гонгконге. Еще двое представителей фирмы, включая ее руководителя Суисса Битца, пока находятся в розыске.
Согласно обвинению, один из арестованных - гражданин Финляндии и Германии по фамилии Ким Дотком (настоящая фамилия Шмитц) только в 2010 году нанес своими действиями урон владельцам прав на интеллектуальную собственность на сумму свыше $42 млн, сообщает ИТАР-ТАСС.
Обвиняемым грозит максимальный тюремный срок до 20 лет за преступный захват собственности, до пяти лет за заговор с целью нарушения авторских прав и до 20 лет за отмывание денег.
Накануне закрытия Megaupload присоединилась к протесту ряда популярных интернет-ресурсов против принятия антипиратского законопроекта Stop Online Piracy Act (SOPA), который обязывает компании прекращать сотрудничество с пиратами по запросу властей или правообладателей.