Հայաստանում խորհրդարանական ընդդիմությունը չունի այս կամ այն քաղաքական գործընթացների վրա ազդելու համար անհրաժեշտ ռեսուրսներ։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը։
Փորձագետի կարծիքով՝ նույնիսկ միավորվելով, խորհրդարանական ընդդիմությունը ոչ մի կերպ չի կարող ազդել Հայաստանի ներսում և նրա սահմաններից դուրս տեղի ունեցող քաղաքական գործընթացների վրա։ Մասնավորապես, խոսքը Ադրբեջանի հետ նախաստորագրված խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման մասին է։ «Տեսականորեն, մենք մեկ տարուց և նույնիսկ ավելի վաղ ընտրություններ ունենք։ Ընդդիմությունը, եթե ցանկանում է ազդել քաղաքական որոշումների կայացման վրա, պետք է համապատասխան քանակի ձայներ հավաքի։ Բայց դժվար թե նա կարողանա դա անել։ Համենայնդեպս, եթե նայենք այսօրվա դրությամբ», - պարզաբանել է Իսկանդարյանը։
Ըստ քաղաքագետի՝ ընդդիմությունը չունի ազդեցության այլ գործիքներ։ «Ինչ կարող են, դա էլ անում են։ Նրանք, օրինակ, համաձայն չեն իշխանության հետ։ Եվ դա նորմալ է։ Այո, ցանկացած ընդդիմություն համաձայն չէ գործող իշխանության կուսակցության հետ… Այժմ՝ օգոստոսին, այն ամենից հետո, ինչ տեղի է ունեցել, Հայաստանի ներսում, հասարակության մեջ լուրջ բողոքներ ստեղծել... Չեմ կարծում, թե դրա համար նրանք մեծ հնարավորություններ ունեն։ Համենայնդեպս, այնպիսի բողոքներ, որոնք կկարողանային փոխել քաղաքական իրականությունը։ Այնպես որ, ինչպես ասում են՝ «Մի՛ կրակեք դաշնակահարի վրա։ Նա փորձում է անել ամեն ինչ»», - եզրափակել է փորձագետը։
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի մասնակցությամբ կայացած հանդիպման արդյունքում ստորագրվել է 7 կետից բաղկացած հռչակագիր, իսկ խաղաղության պայմանագրի նախագիծը նախաստորագրվել է, սակայն դեռ չի ստորագրվել։

У парламентской оппозиции в Армении нет ресурсов, необходимых для оказания влияния на те или иные политические процессы. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил политолог Александр Искандарян.
По мнению эксперта, даже объединившись, парламентская оппозиция никак не может повлиять на происходящие внутри Армении и за ее пределами политические процессы. В частности, речь идет о подписании парафированного мирного соглашения с Азербайджаном. «Теоретически у нас через год и даже меньше выборы. Оппозиции, если она хочет оказывать влияние на принятие политических решений, предстоит набрать соответствующее количество голосов. Только вот не очень верится, что она в состоянии это сделать. По крайней мере, если глядеть на все из сегодняшнего дня», - пояснил Искандарян.
У оппозиции, как считает политолог, нет каких-либо иных инструментов влияния. «Что могут, то и делают. Они, к примеру, не соглашаются с властью. И это нормально. Да, любая оппозиция не соглашается с партией действующей власти… Сгенерировать же сейчас – в августе, после всего того, что произошло, серьезные протесты внутри Армении, в обществе… Я не думаю, что для этого у них имеются большие возможности. По крайней мере, такие протесты, которые смогли бы изменить политическую реальность. Так что, как говорится: «Не стреляйте в пианиста. Он старается как может»», - заключил эксперт.
Напомним, что по итогам состоявшейся в Вашингтоне 8 августа встречи премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна, президента США Дональда Трампа и президента Азербайджана Ильхама Алиева подписана декларация, состоящая из 7 пунктов, парафирован, но пока не подписан проект мирного соглашения.