ԵԱՏՄ-ն ցուցաբերել է ավելի մեծ արդյունավետություն և ինքնաբավություն տարբեր ցնցումների, մասնավորապես՝ ՔՈՎԻԴ-19 համավարակի և ամբողջ ասոցիացիայի վրա ազդող հակառուսական պատժամիջոցների դեմ պայքարում: Դրա մասին ասված է Ռուսաստանի միջազգային հարաբերությունների խորհրդի զեկույցում:
Երրորդ երկրներից ապրանքների վրա մաքսատուրքերի զրոյացումը նպաստել է ԵԱՏՄ շրջանակում փոխադարձ առևտրի աճին՝ երկու կապակցված ուղիներով: Դա խթանել է Ղազախստանի, Ղրղզստանի և Հայաստանի միջոցով արտասահմանյան շուկաներում գնված ապրանքների վերաարտահանումը/զուգահեռ ներմուծումը Ռուսաստան:
Հարավարևելյան Ասիայի երկրների ասոցիացիայի (ASEAN) հետ առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացման հարցում Հայաստանի և Ղրղզստանի շահերը կարող են պայմանավորված լինել այն «նոր» գործառույթով, որը երկրները սկսել են խաղալ 2022 թվականից հետո, այն է՝ տարբեր պատժամիջոցների ենթարկված ապրանքների, հիմնականում՝ էլեկտրոնիկայի, ռուսական զուգահեռ ներմուծման խթանմամբ: Դա անուղղակիորեն ցույց է տալիս պաշտոնական վիճակագրությունը:
Այսպես, եթե 2021 թվականին ASEAN -ից Հայաստանի ընդհանուր ներմուծումը կազմել է 113 միլիոն դոլար, ապա 2023 թվականի վերջին այն գերազանցել է 1 միլիարդ դոլարը։
Այդ ծավալի մոտ 70%-ը կազմել են սմարթֆոնների և կապի սարքավորումների գնումները, որոնք արժեքային առումով 2021 թվականի համեմատ աճել են գրեթե վեց անգամ՝ հասնելով 685 միլիոն դոլարի։
Հայաստանի և Ղրղզստանի օբյեկտիվ տնտեսական, աշխարհագրական և այլ սահմանափակումների և առաջնահերթությունների պատճառով նրանց արտահանման արտադրանքը ASEAN երկրների համար հատուկ հետաքրքրություն չի ներկայացնում և ապագայում, հավանաբար, այդպիսին չի դառնա։ 2023 թվականի վերջին արժեքային առումով հայկական արտահանումը կազմել է 30 միլիոն դոլար, ինչը երեք անգամ ավելի է, քան 2022 թվականի մատակարարումների ծավալը՝ ցածր բազային էֆեկտի պատճառով։
Հարավարևելյան Ասիա Հայաստանի արտահանման գրեթե ամբողջությունը ներկայացված է հանքաքարերով և թանկարժեք մետաղներով (արծաթ)։ Ինչ վերաբերում է Ղրղզստանին, ապա ASEAN ընդհանուր արտահանումը, ըստ ազգային վիճակագրության, 2023 թվականին հասել է 2,1 միլիոն դոլարի։ Այդ գումարի կեսը կազմել են չմշակված մորթիները և ծխախոտի հումքը։
Երևանը և Բիշքեկը հիմնականում հետաքրքրված են ASEAN-ից բարձր տեխնոլոգիական արտադրանքի տարանցիկ մատակարարումներով՝ Ռուսաստան հետագա վերաարտահանման համար։ Միևնույն ժամանակ, ի տարբերություն Ղազախստանի, իրենց ազգային տնտեսությունների չափերի պատճառով, Հայաստանի և Ղրղզստանի կախվածությունը վերաարտահանումից զգալիորեն ավելի մեծ է։
Տարածաշրջանի ռազմավարական կարևորության պատճառով, Միության անդամները վերջին 3-5 տարիների ընթացքում ավելի մեծ ուշադրություն են դարձնում ASEAN-ի հետ գործարար համագործակցության զարգացմանը։ Դա ավելի քիչ չափով վերաբերում է Հայաստանին և Ղրղզստանին, որոնց համար Ասոցիացիայի հետ առևտրատնտեսական համագործակցությունը հիմնականում հանգում է կարևորագույն ապրանքների Ռուսաստան զուգահեռ ներմուծման ուղիների կազմակերպմանը։

ЕАЭС проявил большую эффективность и самодостаточность в противодействии различным шокам, прежде всего, пандемии COVID-19 и антироссийским санкциям, которые затронули все объединение. Об этом говорится в отчете Российского совета по международным делам.
Обнуление пошлин на товары из третьих стран помогло увеличить взаимную торговлю в рамках ЕАЭС с помощью двух связанных каналов. Это стимулировало реэкспорт / параллельный импорт в Россию закупленной на внешних рынках продукции через Казахстан, Киргизию и Армению.
Интересы Армении и Киргизии в развитии торгово-экономического сотрудничества с АСЕАН (Ассоциацией государств Юго-Восточной Азии) могут быть продиктованы «новой» функцией, которую страны стали играть после 2022 г., а именно содействия российскому параллельному импорту различной подсанкционной продукции, прежде всего электроники. На это косвенным образом указывают официальные статистические данные.
Так, если совокупный импорт Армении из АСЕАН в 2021 г. составил 113 млн. долларов, то по итогам 2023 г. он превысил 1 млрд. долларов.
Около 70% этого объема пришлось на закупки смартфонов и аппаратуры для связи, которые выросли в стоимостном выражении почти в шесть раз – до 685 млн. долларов по сравнению с 2021 г.
Ввиду объективных экономических, географических и иных ограничений и приоритетов Армении и Киргизии их экспортная продукция не является предметом подчеркнутого интереса стран АСЕАН и едва ли станет таковым в будущем. Армянский экспорт в стоимостном выражении по итогам 2023 г. составил 30 млн. долларов, что в три раза превысило объемы поставок за 2022 г. из-за эффекта низкой базы.
Почти весь экспорт Армении в Юго-Восточной Азию представлен рудой и драгоценными металлами (серебром). Что касается Киргизии, совокупные экспортные поставки в АСЕАН, согласно данным национальной статистики, достигли 2,1 млн. долларов в 2023 г. Половину этой суммы составили необработанные шкуры и табачное сырье.
Ереван и Бишкек в основном заинтересованы в обеспечении транзитных поставок высокотехнологичной продукции из АСЕАН для дальнейшего реэкспорта в Россию. При этом, в отличие от Казахстана, в силу размера национальных экономик зависимость Армении и Киргизии от реэкспорта существенно выше.
В силу стратегической значимости региона члены Союза в последние 3–5 лет уделяют более пристальное внимание развитию делового сотрудничества с АСЕАН. В меньшей степени это относится к Армении и Киргизии, для которых торгово-экономическое взаимодействие с Ассоциацией по сути сводится к организации каналов параллельного импорта критической продукции в Россию.