Թվային զարգացման առաջնահերթությունները և այդ ոլորտում համագործակցության խորացման միջոցառումները քննարկման առարկա էին օգոստոսի 14-ին Բոստերիում (Ղրղզստան) անցկացված «Թվային ինքնիշխանությունը որպես ԵԱՏՄ-ում կայուն աճի և տեխնոլոգիական համագործակցության գործոն» VII ղրղզ-ռուսական տնտեսական ֆորումի լիագումար նիստում։ Նիստը վարել է ԵՏՀ ներքին շուկաների, ինֆորմատիզացիայի, տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների նախարար Վարոս Սիմոնյանը։
«Թվային ինքնիշխանությունը ոչ միայն պետության սեփական թվային հոսքերը, տվյալները և ենթակառուցվածքները վերահսկելու, այլև թվային տարածքում սեփական խաղի կանոնները ձևավորելու ունակությունն է,- նշել է Վարոս Սիմոնյանը։ -Միևնույն ժամանակ, խոսքը ոչ թե մեկուսացման, այլ ընդհանուր, անվտանգ և տեխնոլոգիապես համատեղելի թվային տարածք ստեղծելու մասին է, որը կարող է դառնալ կայուն տնտեսական աճի, նորարարության և կայուն ինտեգրման հիմք»։
Միջոցառման մասնակիցները քննարկել են ԵԱՏՄ երկրների համար թվային ինքնիշխանության ամենակարևոր տարրերը, զարգացման հաստատությունների ձեռնարկած աջակցության միջոցառումները և թվային բիզնեսի վերափոխման լավագույն փորձը, որը կարող է ընդլայնվել Միության մակարդակով։
«Մենք տեսնում ենք՝ ինչ տեմպերով է զարգանում թվայնացումը երկրներում։ ԵԱՏՄ-ում թվային ինքնիշխանությունը համագործակցության այլընտրանք չէ։ Դա նրա նոր հիմքն է։ Կայուն աճի, տեխնոլոգիական առաջընթացի և իրական տնտեսական ինտեգրման հիմքը»,- ամփոփել է Սիմոնյանը։

Приоритеты цифрового развития и меры углубления сотрудничества в этой сфере стали предметом обсуждения пленарного заседания VII Кыргызско-Российского экономического форума «Цифровой суверенитет как фактор стабильного роста и технологической кооперации в ЕАЭС» 14 августа в Бостери (Кыргызстан). Модератором заседания выступил министр по внутренним рынкам, информатизации, информационно-коммуникационным технологиям ЕЭК Варос Симонян.
«Цифровой суверенитет – это не только способность государства контролировать собственные цифровые потоки, данные и инфраструктуру, но и возможность формировать собственные правила игры в цифровом пространстве, – отметил Варос Симонян. – При этом речь идет не об изоляции, а о создании общего, защищенного и технологически совместимого цифрового пространства, способного стать основой для стабильного экономического роста, инноваций и устойчивой интеграции».
Участники мероприятия обсудили наиболее значимые элементы цифрового суверенитета для стран ЕАЭС, меры поддержки со стороны институтов развития и лучшие практики цифровой трансформации бизнеса, которые можно масштабировать на уровне Союза.
«Мы видим какими темпами развивается цифровизация в странах. Цифровой суверенитет в ЕАЭС – это не альтернатива сотрудничеству. Это его новая основа. Основа для устойчивого роста, технологического прорыва и подлинной экономической интеграции», – резюмировал Симонян.