Իրանական միջուկային օբյեկտներին հարվածելը կհանգեցնի պատերազմի եւ քաոսի, եւ որպեսզի դա թույլ չտան, միջազգային հանրությունը պետք է նոր, ավելի ազդեցիկ պատժամիջոցներ կիրառի Թեհրանի նկատմամբ: Նման հայտարարությամբ է հանդես եկել Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզին` Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ի ղեկավարների խորհրդի նիստում:
Ֆրանսիայի նախագահը հայտարարել է, որ կձեռնարկի բոլոր միջոցները Իրանի դեմ ռազմական գործողություններ թույլ չտալու համար: Այնուհետեւ առաջարկել է էմբարգո կիրառել իրանական նավթի ներկրման վրա, ինչպես նաեւ սառեցնել Իրանի Կենտրոնական բանկի արտասահմանյան բոլոր ակտիվները, որի միջոցով տեղի են ունենում նավթի առք ու վաճառքի բոլոր գործարքները:
Այսպիսով, կարծում է Սարկոզին, միջազգային կազմակերպությունները կկարողանան ճնշում գործադրել Թեհրանի վրա, որպեսզի ստիպեն նրան դադարեցնել միջուկային ոլորտում փորձարկումները, հաղորդում է AFP-ն:

Удар по иранским ядерным объектам станет причиной войны и хаоса, и чтобы не допустить этого, международное сообщество должно ввести новые, намного более эффективные санкции против Тегерана. С таким заявлением выступил президент Франции Николя Саркози, выступая на совещании руководителей французского МИД.
Глава Франции заявил, что приложит все силы, чтобы не допустить военной операции против Ирана, а затем призвал установить эмбарго на импорт иранской нефти, а также заморозить все зарубежные активы Центрального банка Ирана, через который осуществляются платежи при покупке-продаже нефти.
Таким образом, полагает Саркози, мировому сообществу удастся надавить на Тегеран, чтобы заставить его прекратить разработки в ядерной сфере, передает AFP.