ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և ԻԻՀ նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը մասնակցել են Հայաստան-Իրան գործարար համաժողովի բացմանը: Համաժողովի հիմնական նպատակներն են՝ խթանել Հայաստանի և Իրանի միջև առևտրատնտեսական կապերի խորացումը և դիվերսիֆիկացումը, ստեղծել և զարգացնել փոխշահավետ համագործակցության և համատեղ նախագծերի իրականացման նոր հնարավորություններ, խթանել ներդրումային հոսքերը և տեխնոլոգիական փորձի փոխանակումը, ապահովել մասնակիցների միջև ուղղակի շփումներ և գործընկերային կապերի հաստատում։
Վարչապետ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, որում նշել է.
«ԻԻՀ մեծարգո՛ նախագահ Փեզեշքիան,
Հարգելի՛ գործընկեր,
Սիրով ողջունում եմ բոլորիդ Երևանում՝ Հայաստան-Իրան գործարար համաժողովին մասնակցության առիթով: Ուզում եմ ընդգծել, որ երկու բարեկամ պետությունների միջև երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում տնտեսական հարաբերությունները և դրանց զարգացումը կարևոր նշանակություն ունեն:
Այս համատեքստում ուրախ եմ արձանագրել, որ մեր երկրների կառավարությունների միջև առկա սերտ քաղաքական հարաբերությունները ստեղծում են անհրաժեշտ միջավայր՝ Հայաստանի և Իրանի գործարարների միջև համագործակցությունը խթանելու համար: Այսօր նախագահ Փեզեշքիանի և իմ կողմից ստորագրված հայտարարությամբ վերահաստատել ենք մեր նպատակադրումը՝ երկկողմ առևտրաշրջանառության ծավալը հասցնելու 1 մլրդ և ապա՝ 3 մլրդ ԱՄՆ դոլարի: Իհարկե, եթե հաջողվեր միանգամից 3 դարձնել, այդպես կանեինք, բայց անխուսափելիորեն պետք է սկզբից 1 մլրդ դարձնենք, հետո նոր՝ 3: Եվ այս թիրախներին հասնելու համար կարևորագույն դերը վերապահված է հենց գործարար համայնքի ներկայացուցիչներին:
Հայաստանի և Իրանի միջև առևտրաշրջանառությունը վերջին տարիներին կայուն աճ է արձանագրում: Նախորդ տարի այն կազմել է 748 միլիոն դոլար՝ աճելով գրեթե 6 տոկոսով, իսկ 2025 թվականի առաջին կիսամյակում այդ ցուցանիշը հասել է 346 միլիոնի, ինչը նույնպես վկայում է կայուն առաջընթացի մասին։
Մենք տեսնում ենք ներմուծման ոլորտում տարեցտարի բարձրացող մի նշաձող. միայն այս տարվա առաջին վեց ամսում ներմուծումն Իրանից աճել է ավելի քան 10 տոկոսով՝ հասնելով 300 միլիոն դոլարի: Ինչ վերաբերում է արտահանմանը, ապա այն, չնայած որոշակի նվազմանը, շարունակում է ներառել այնպիսի ապրանքներ, ինչպիսին են էլեկտրաէներգիան, պղնձի խտանյութը, գյուղմթերքը։ Սա հենց այն հիմքն է, որի վրա մենք պետք է կառուցենք ոչ միայն առևտուր, այլև համատեղ արտադրություն, և փոխշահավետ ավելացված արժեք ստեղծենք:
Այս համատեքստում կարևոր եմ համարում միջսահմանային ենթակառուցվածքների զարգացումը՝ էներգետիկ, տրանսպորտային, լոգիստիկ ոլորտներում։ Սա ամբողջությամբ համահունչ է մեր Կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին, որի կյանքի կոչմանը, գոհունակությամբ պիտի արձանագրեմ, որ ներգրավված են նաև իրանական ընկերությունները, մասնավորապես՝ իրանական ընկերությունն է իրականացնում Ագարակ-Քաջարան 32 կմ ճանապարհահատվածի շինարարությունը:
«Խաղաղության խաչմերուկը» միտված է հավելյալ փոխկապակցվածություններ ստեղծել Հյուսիսի և Հարավի, Արևելքի և Արևմուտքի միջև: Հաշվի առնելով Հայաստանի ռազմավարական դիրքը և արտաքին հարաբերությունների դիվերսիֆիկացիան՝ Հայաստանը կարող է իրանցիների համար դարպաս հանդիսանալ ինչպես դեպի ԵԱՏՄ, այնպես էլ դեպի Եվրամիության անդամ երկրներ:
Եզրափակելով խոսքս՝ ուզում եմ համոզմունք հայտնել, որ այսօրվա համաժողովը արգասաբեր կլինի գործարար կապերի ամրապնդման և նոր համագործակցությունների հաստատման համար: Հաջողություն եմ մաղթում գործարար համաժողովի բոլոր մասնակիցներին»:
Մասուդ Փեզեշքիանն իր խոսքում նշել է, որ այսօրվա քննարկումների հիմնական նպատակներից էր նպաստել երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառության ընդլայնմանը և առկա խնդիրների ու խոչընդոտների վերացմանը, որոնք կհանդիպեն ներդրողների, արդյունաբերության ոլորտում գործունեություն ծավալողների ճանապարհին: ԻԻՀ նախագահն ընդգծել է, որ կարևոր համաձայնություններ են ձեռք բերվել բոլոր այն ոլորտների առումով, որոնց անդրադարձել են քննարկումների ընթացքում՝ ներդրողների և առևտրի ոլորտի ներկայացուցիչների համար համագործակցության հարթակ ստեղծելու նպատակով:
Ըստ Մասուդ Փեզեշքիանի՝ երկկողմ առևտրաշրջանառության ծավալը 3 մլրդ դոլարի հասցնելը բավականին հասանելի է և այդ համատեքստում ընդգծել է երկու երկրների կառավարությունների ջանքերը՝ այդ գործընթացն ավելի հարթ իրականացնելու ճանապարհին: «Մնացածն արդեն կախված է ձեզանից, արտադրողներից, ներդրումներ կատարողներից և արդյունաբերության ոլորտի ներկայացուցիչներից, եթե դուք ավելի մեծ նպատակներ սահմանեք, ապա ավելի մեծ աշխատանքներ կիրականացնեք»,-ասել է ԻԻՀ նախագահը:
Մասուդ Փեզեշքիանը ևս մեկ անգամ շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ Կառավարությունից, Նիկոլ Փաշինյանից՝ փոխըմբռնման մթնոլորտում հարցերը քննարկելու համար և ընդգծել, որ այն կնպաստի տարբեր ոլորտներում երկու երկրների միջև համագործակցության ընդլայնմանը:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Ирана Масуд Пешешкиан приняли участие в открытии армяно-иранской бизнес-конференции. Основные цели конференции — способствовать углублению и диверсификации торгово-экономических связей между Арменией и Ираном, создавать и развивать новые возможности для взаимовыгодного сотрудничества и реализации совместных проектов, стимулировать инвестиционные потоки и обмен технологическим опытом, а также обеспечивать прямые контакты и установление партнерских связей между участниками.
В своем выступлении премьер-министр Пашинян отметил:
«Уважаемый президент Пешешкиан,
Уважаемые партнеры,
Дорогие участники,
С большим удовольствием приветствую всех вас в Ереване на армяно-иранской бизнес-конференции. Хочу подчеркнуть, что в развитии двусторонних отношений между двумя дружественными государствами особое значение имеют экономические связи и их развитие.
В этом контексте с радостью отмечаю, что тесные политические отношения между нашими правительствами создают необходимую среду для стимулирования сотрудничества между армянскими и иранскими предпринимателями. Сегодня мы с президентом Пешешкианом подтвердили в совместной декларации нашу цель увеличить объем двустороннего товарооборота сначала до 1 млрд, а затем — до 3 млрд долларов США. Конечно, если бы удалось сразу достичь 3 млрд, мы бы так сделали, но неизбежно сначала нужно достичь 1 млрд, а затем уже 3 млрд. И ключевую роль в достижении этих целей играют именно представители деловых кругов.
Товарооборот между Арменией и Ираном в последние годы демонстрирует стабильный рост. В прошлом году он составил 748 миллионов долларов, увеличившись почти на 6%, а за первое полугодие 2025 года показатель достиг 346 миллионов, что также свидетельствует о стабильном прогрессе.
Мы наблюдаем растущие показатели по импорту: только за первые шесть месяцев этого года импорт из Ирана увеличился более чем на 10%, достигнув 300 миллионов долларов. Что касается экспорта, то, несмотря на некоторое снижение, он продолжает включать такие товары, как электроэнергия, медная руда, сельскохозяйственная продукция. Именно на этом фундаменте мы должны строить не только торговлю, но и совместное производство, создавая взаимовыгодную добавленную стоимость.
В этом контексте я считаю важным развитие трансграничной инфраструктуры — энергетической, транспортной и логистической. Это полностью соответствует проекту нашего правительства «Перекресток мира», в реализации которого, с удовлетворением отмечаю, участвуют и иранские компании, в частности, компания Ирана осуществляет строительство 32-километрового участка дороги Агарак-Каджаран.
«Перекресток мира» направлен на создание дополнительных связей между Севером и Югом, Востоком и Западом. Учитывая стратегическое положение Армении и диверсификацию внешних связей, Армения может стать для иранцев воротами как в страны ЕАЭС, так и в государства-члены Европейского Союза.
В заключение хочу выразить уверенность, что сегодняшняя конференция будет плодотворной для укрепления деловых связей и установления новых форм сотрудничества. Желаю успехов всем участникам бизнес-конференции».
В своем выступлении Масуд Пешешкиан отметил, что основной целью сегодняшних обсуждений является содействие расширению двустороннего товарооборота и устранению существующих проблем и препятствий, с которыми столкнутся инвесторы и участники промышленного сектора. Президент Ирана подчеркнул, что были достигнуты важные соглашения по всем направлениям, обсуждавшимся на встрече, с целью создания платформы сотрудничества для инвесторов и представителей торговой сферы.
По словам Масуда Пешешкиана, достижение двустороннего товарооборота в 3 млрд долларов вполне реально, и в этом контексте он подчеркнул усилия правительств обеих стран для более гладкой реализации этого процесса: «Остальное уже зависит от вас, производителей, инвесторов и представителей промышленного сектора: если вы поставите более амбициозные цели, вы проделаете большую работу», — сказал президент Ирана.
Масуд Пешешкиан также вновь выразил благодарность правительству Армении и Николу Пашиняну за возможность обсуждать вопросы в атмосфере взаимопонимания и подчеркнул, что это будет способствовать расширению сотрудничества между двумя странами в различных сферах.