«Հրապարակ» օրաթերթը գրում է. «2021թ. օգոստոսի 2-ին նախագահի հրամանագրով ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպան նշանակվեց Լիլիթ Մակունցը՝ չորս տարվա պաշտոնավարման ժամկետով։ Հետևաբար, դեսպանի պաշտոնավարման ժամկետը լրացել է 2025թ. օգոստոսի 2-ին։ Նախագահը որևէ անհատական իրավական ակտ չի ընդունել դեսպանի լիազորությունների ժամկետի երկարաձգման վերաբերյալ, և փաստացի Վաշինգտոնում Հայաստանի դեսպանը օգոստոսի 3-ից լիազորված չէ հանդես գալ Հայաստանի Հանրապետության անունից։
Իհարկե, կարող են լինել հիմնավորումներ, որ ըստ «Դիվանագիտական հարաբերությունների մասին Վիեննայի կոնվենցիայի» դեսպանը շարունակում է իր գործունեությունը մինչև նոր դեսպանի ժամանումը կամ ընդունող երկրի պրակտիկայում գործում են այլ կարգավորումներ և այլն։ Սակայն Հայաստանի ներպետական իրավունքի տեսանկյունից Լիլիթ Մակունցը օգոստոսի 3-ից համարվում է ժամկետանց դեսպան և, ըստ ներպետական իրավունքի, չի կարող հանդես գալ Հայաստանի անունից՝ իր լիազորությունների ժամկետի ավարտման պատճառով։
Հիշեցնենք նաև, որ արդեն ԱՄՆ-ից ստացվել է հաջորդ դեսպանի ագրեմանը` ԱՄՆ է մեկնելու սոցապնախարար Նարեկ Մկրտչյանը: Սակայն թե ինչու է ուշանում մեկնումը, պարզ չէ:
Նկատենք նաև, որ իշխանության ներսում միանշանակ չի գնահատվել Մկրտչյանի նշանակումը: Համարում են, որ նա ձախողվել է դեսպանի պաշտոնում և նրան չէր կարելի նման կարևոր երկրում դեսպան նշանակել»:

The Hraparak daily of Armenia writes as follows, in particular: On August 2, 2021, by presidential decree, Lilit Makunts was appointed Armenia’s ambassador to the US for a four-year term of office. Consequently, the ambassador’s term of office expired on August 2, 2025.
The president has not adopted any individual legal act on the extension of the ambassador’s term of office, and in fact, the Armenian ambassador to Washington is not authorized to act on behalf of the Republic of Armenia since August 3.
Of course, there may be justifications that according to the Vienna Convention on Diplomatic Relations, the ambassador continues her activities until the arrival of a new ambassador, or other regulations apply in the practice of the host country, etc.
However, from the point of view of Armenia’s domestic law, Lilit Makunts is considered an expired ambassador since August 3 and, according to domestic law, cannot act on behalf of Armenia due to the expiration of her term of office.
Let us recall also that the next ambassador’s agrément has already been received from the US. Minister of [Labor and] Social Affairs Narek Mkrtchyan will leave for the US. However, it is not clear why the departure is delayed.
Let us note also that, Mkrtchyan's appointment [as the next Armenian ambassador to the US] was not unanimously assessed within the [Armenian] authorities. They believe that he has failed in the position of ambassador and should not have been appointed [Armenia’s] ambassador to such an important country.