Բոլորն ունեն իրենց մեղքի բաժինը այն բանում, որ երկրի ղեկին այն իշխանություններն են, ովքեր կարող էին ինչ-որ բան անել, բայց չարեցին, նրանք, ովքեր համագործակցեցին այս դավաճանի հետ, նրանք, ովքեր փորձում են ինչ-որ կերպ օգտակար լինել իշխանություններին։ Այս մասին օգոստոսի 20-ին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է «Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր, ՀՅԴ Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը, ով վստահեցրել է, որ չի հրաժարվում իշխանությունների դեմ պայքարից։
Նրա գնահատմամբ՝ կան տարբեր հիմքեր, այդ թվում՝ իրավական և քաղաքական, որոնց շնորհիվ կարելի է անվստահություն հայտնել վարչապետի նկատմամբ։ ««Հայաստան» դաշինքը հայտարարություններ է արել այս հարցի վերաբերյալ», - նշել է Սաղաթելյանը՝ կոչ անելով գործընթացի մեկնարկի վերաբերյալ մնացած հարցերը ուղարկել չորս անկախ պատգամավորների և իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավորներին։
Պատգամավորը համաձայն չէ այն մտքի հետ, որ ընդդիմությունն արձագանքում է միայն այն բանից հետո, երբ ամեն ինչ արդեն տեղի է ունենում։ «Մենք արդեն չորս տարի է, ինչ խոսում ու խոսում ենք այս սպառնալիքների մասին։ Բացի այդ այս ամենը կանխելու համար եղել են բազմաթիվ փորձեր։ Այո, մենք չենք հասել ցանկալի նպատակին, բայց դա չի նշանակում, որ պետք է հաշտվել դրա հետ և չպայքարել։ Մենք պետք է շարունակենք այնքան, մինչև հասնենք մեր նպատակին։ Իրավիճակը շարունակում է մնալ նույնը, քանի որ իշխանությունները շարունակում են ստել ժողովրդին և մոլորեցնել նրանց, իսկ մեզ չի հաջողվում բացատրել մեր տեսակետը»,- պարզաբանել է նա։
Իշխան Սաղաթելյանը խոստովանել է, որ բազմաթիվ գործոններ կան, որոնք թույլ չեն տվել հասնել նպատակին։ «Բայց դա չի նշանակում, որ մենք չենք պայքարում կամ չպետք գնանք այդ ճանապարհով։ Հնարավո՞ր է դրան հասնել մինչև 2026 թվականը։ Այո, այս ուղղությամբ պետք է ջանքեր գործադրել, ամեն ինչ կորած չէ, անդարձելիության կետը դեռ չի հատվել, եթե մեզ հաջողվի կանխել գործող կառավարության վերընտրվելը», - նշել է նա։
Ընդդիմադիր գործչի խոսքով՝ իշխանությանը փողոցային պայքարի միջոցով պաշտոնանկ անելու հարցը օրակարգից հանված չէ, ճիշտ նախապատրաստման և «տնային աշխատանքի» կատարման դեպքում նման հնարավորություն կլինի և պետք է օգտվել դրանից։
«Եթե դիմադրություն չի եղել, ինչո՞ւ են իշխանությունները կրակում ժողովրդի վրա, կալանավորում մարդկանց և դատում «Սրբազան պայքարի» ներկայացուցիչներին», - հռետորական հարց է տվել պատգամավորը՝ կոչ անելով չկրկնել Փաշինյանի այն թեզերը, որ դիմադրություն չի եղել։ «Դիմադրություն միշտ էլ եղել է, սակայն ոչ այն մասշտաբով, որը մեզ պետք էր», - եզրափակել է նա։

В том, что власти находятся у руля страны, каждый имеет свою долю вины: те, кто могли что-то сделать, но не сделали, кто сотрудничал с этим предателем, кто пытается быть властям в чем-то полезными. Об этом в беседе с журналистами 20 августа депутат парламента от блока «Армения», представитель Верховного органа АРФ Дашнакцутюн Ишхан Сагателян, заверив, что не отказывался от борьбы против властей.
Он не назвал конкретных имен, призвал журналистов самим найти ответ на этот вопрос. Депутат отметил, что блок «Армения» пойдет на осеннюю парламентскую сессию с собственной повесткой. При этом он отметил, что есть повестки, вокруг которых оппозиция должна иметь общий подход и сотрудничать вокруг этого, заверив: как минимум блок «Армения» предпримет усилия, чтобы это удалось.
По его оценке, есть все основания, в том числе правовые и политические, для выражения вотума недоверия премьер-министру. «По этому поводу блок «Армения» выступал с заявлениями», - заметил Сагателян, призвав остальные вопросы по части начала процесса направить четырем независимым депутатам и депутатам от правящей партии «Гражданский договор».
Парламентарий не согласился с тем, что оппозиция реагирует лишь после того, как все случается. «Мы в течение четырех  лет   говорили и говорим об этих угрозах. Кроме того, было множество попыток все это предотвратить. Да, мы не добились желаемой цели, но это не значит, что должны с этим мириться и не бороться. Мы должны продолжать столько, пока не добьемся своей цели. Ситуация продолжает оставаться такой, потому что власти продолжат врать народу и вводить его в заблуждение, а нам не удается объяснить наши взгляды», - пояснил он.
Ишхан Сагателян признал, что есть множество факторов, которые не позволили добиться поставленной цели. «Но это не значит, что мы не боремся или не нужно идти по этому пути. Возможно добиться этого до 2026 года? Да, нужно прилагать усилия в этом направлении, не все потеряно, точка невозврата не пройдена, если удастся предотвратить воспроизводство нынешней власти», - отметил он.
По словам оппозиционера, вопрос отстранения власти путем уличной борьбы не снят с повестки, при правильной подготовке и проведении «домашней работы» такая возможность есть и ею нужно воспользоваться.
«Если не было сопротивление, почему власти стреляют в народ и задерживают людей и судят представителей «Священной борьбы»?», - задал риторический вопрос депутат, призвав не повторять тезисы Пашиняна о том, что сопротивления не было. «Сопротивление всегда было, не было того объема, который нам был нужен», - заключил он.