Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը հաստատել է Իսլամական Հանրապետության ԱԳ նախարար Աբաս Արաղչիի առաջիկա հեռախոսազրույցը Ֆրանսիայի, Մեծ Բրիտանիայի և Գերմանիայի արտգործնախարարների, ինչպես նաև Եվրոպական միության բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասի հետ, հայտնում է ԻՌՆԱ-ն։
Զրույցը տեղի կունենա ուրբաթ՝ օգոստոսի 22-ին, և նվիրված կլինի Իրանի միջուկային ծրագրի արդիական հարցերին ու եվրոպական երկրների հետ փոխգործակցությանը։
Ըստ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Իսմայիլ Բեքայիի, առանցքային թեմաներ կդառնան Իրանի պահանջները, մասնավորապես՝ «անարդար պատժամիջոցների» վերացման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև Իրանի միջուկային օբյեկտների դեմ հանցավոր հարձակումներին միջազգային հանրության արձագանքը։

The Iranian Ministry of Foreign Affairs (MFA) has confirmed the upcoming phone call between Foreign Minister Abbas Araghchi and the foreign ministers of France, the UK and Germany, as well as Kaja Kallas, EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, IRNA reports.
This telephonic conversation will take place on Friday and will be dedicated to current issues of Iran's nuclear program and cooperation with European countries.
According to Iranian MFA spokesperson Esmail Baghaei the key topics will be Iran's demands—in particular, the need to lift sanctions against Iran—as well as the international community's reaction to the Israeli and US attacks on Iran's nuclear facilities.