ԱՄՆ-ն Ջորջ Բուշ Կրտսերի վարչակարգի օրոք Իրանի նկատմամբ ռազմական հարձակման մեջ իմաստ չէին տեսնում եւ կարծում էին, որ Իսրայելի համար ուժերից վեր է նման ռազմական հարձակումն իրագործելը: Այդ մասին հայտարարել է ԿՀՎ-ի եւ ԱՄՆ-ի Ազգային անվտանգության գործակալության ղեկավար, գեներալ Մայքլ Հեյդենը` նեղ շրջանակներում:
«Երբ մենք այդ մասին խոսում էինք կառավարությունում,  մի ընդհանուր կարծիք էր գերիշխում, որ դա կհանգեցներ մի այնպիսի իրավիճակի, որից մենք խուսափում էինք: Իրանը ոչ մի բանի առաջ կանգ չէր առնի միջուկային զենք ստեղծելու համար, եւ այն կստեղծեր նաեւ գաղտնի», - նախկին հետախույզի խոսքերն է փոխանցում Foreign Policy շաբաթաթերթը:
Ըստ մասնագետի` Իրանի վրա հարձակումը Իսրայելի համար էլ հեշտ չի լինելու: Առավել եւս, որ, ի տարբերություն ԱՄՆի, եվրոպական պետության համար այն անհնարին է: Ըստ Հեյդենի` իսրայելցիների համար դա ուժերից վեր է, նրանք այդպիսով ավելի կսրեն դրությունը:
Ըստ նրա` Իրանի նկատմամբ գործելաոճում առաջնային պետք է լինեն ոչ թե ռազմական գործողությունները, այլ քաղաքական գործընթացները: «Բանը բոլորովին էլ նրանում չէ, որ մենք չենք ուզում, որ Իրանը միջուկային պոտենցիալ ունենա, այլ նրանում, որ չենք ուզում, որ այն ունենա այսօրվա Իրանը», - մանրամասնել է նախկին հետախույզը, գրում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:

При администрации Джорджа Буша-младшего США не видели смысла в военной атаке на Иран и считали, что Израилю такая атака не по силам. Об этом заявил бывший директор ЦРУ и Агентства национальной безопасности США четырехзвездный генерал Майкл Хейден в узком кругу участников профильного семинара в Центре за национальный интерес в Вашингтоне.
«Когда мы говорили об этом в правительстве, то сложилось общее мнение, что это с гарантией привело бы к тому, чего мы стремились избежать, - Ирану, который ничего не пожалеет ради создания ядерного оружия и будет строить его в тайне», - передает слова бывшего разведчика журнал Foreign Policy.
По убеждению специалиста, и для Израиля атака на Иран - плохая идея, тем более, что, в отличие от США, для еврейского государства она непосильна. «Израильтяне не станут этого делать, они не могут этого сделать, это превосходит их возможности, - сказал Хейден. - Они в состоянии лишь ухудшить ситуацию».
С его точки зрения, в подходе к Ирану целесообразнее делать ставку не на военные решения, а на политические процессы. «Дело не столько в том, что мы вообще не хотим, чтобы Иран имел ядерный потенциал, сколько в том, что мы не хотим, чтобы его имел сегодняшний Иран», - пояснил отставной американский разведчик, пишет ИТАР-ТАССhttp://www.itar-tass.com.