Dev Team-ի (այն մասնագիտացած է Apple-ի ծրագրերը կոտրելով) ծրագրավորողները, հայտնել են այն մասին, որ iPhone 4S-ի եւ iPad 2-ի համակարգեր ներթափանցելու ծրագիրն արդեն գրեթե պատրաստ է:
Մինչեւ վերջերս ընկերության սարքերը անձեռնմխելի էին, քանի որ ստեղծված էին A5 միկրոպրոցեսորների հիման վրա: Նման պրոցեսորներ են տեղադրված Apple-ի թողարկած վերջին 2 ` iPhone 4S եւ iPad 2 մոդելներում: Դրանց պատճառով օգտագործողները չէին կարողանում իրենց ապրանքների վրա անօրինական ծրագրեր տեղադրել:
Ջեյլբրեյքը սեփականատերերին է առաջարկում Apple-ի համակարգ լիովին մուտք գործելու տարբերակ: Այն թույլ է տալիս ընդլայնել սարքի հնարավորությունները: Գոյություն ունի ջեյլբրեյքի 2 տարբերակ, որը կախյալ է, աշխատում է միայն սարքի միանալուց հետո, եւ մյուսը լիակատար, որը կաշխատի որոնումը թարմացնելուց կամ վերականգնելուց առաջ:
Ըստ Dev Team-ի ծրագրավորողների` «նոր A5 Corona ջեյլբրեյքի բոլոր տեխնիկական արգելքները հաղթահարված են, մնում է միայն նվազեցնել սխալների թիվը»:
Ծրագիրը հասանելի կլինի մի քանի տարբերակներով: Այն կաշխատի Mac եւ PC սարքերի վրա, գրում է «gazeta.ru»-ն:

Программисты из Dev Team, которая специализируется на взломе программного обеспечения гаджетов корпорации Apple, сообщили о том, что программа, открывающая доступ к стороннему программному обеспечению для смартфонов iPhone 4S и планшетных компьютеров iPad 2 почти готова.
До последнего времени устройства компании на базе микропроцессора A5 были устойчивы к взломам. Такие процессоры установлены в последних моделях, выпущенных Apple – iPhone 4S и iPad 2. Из-за них пользователи не могли устанавливать нелицензионное программное обеспечение на свои гаджеты.
Джейлбрейк открывает владельцам устройств от Apple полный доступ к файловой системе гаджета. Он позволяет расширить возможности аппарата, например, установить приложения не из App Store. Существует два вида джейлбрейка – привязанный, который работает только до перезагрузки устройства, и полный, который будет работать до обновления или восстановления прошивки.
По словам программистов Dev Team, «все технические барьеры нового джейлбрейка A5 Corona преодолены» – остается минимизировать количество ошибок.
Программа будет доступна в нескольких вариантах. Она будет работать на устройствах Mac и PC, пишет «Газета.Ру».