Լրացուցիչ վայրկյանը, որը պետք է վերացնի Երկրի անհամաչափ պտույտի պատճառով ատոմային եւ աստղագիտական ժամանակների միջեւ տարբերությունները, համաշխարհային ժամանակին կավելացվի 2012 թվականի հունիսի 30-ին, հայտնում է ԱՄՆ-ի ВМС աստղադիտարանը:
Այս որոշումն ընդունվել է Երկրի պտույտի միջազգային ծառայության կողմից: Աստղադիտարանի չափումները ցույց են տվել, որ Երկրի պտույտն այժմ հետ է մնում ատոմային ժամանակից օրական մոտավորապես 1 միլիվայրկյան: Այսպես կոչված վերադիր վայրկյանը UTC-ի 23:59:59-ին կավելացվի 2012 թվականի հունիսի 30-ին (մոտավորապես համապատասխանում է երեւանյան ժամանակով 2012 թվականի հուլիսի 1-ի 03.59-ին):
1970 թվականին միջազգային համաձայնությամբ սահմանվել են ժամանակի չափման 2 տարբերակներ: Նրանցից UT1-ը հիմնված է Երկրի պտույտի վրա, մյուսը` UTC-ը (համաշխարհային կայունացված ժամանակ)` ատոմային ժամանակի:
Երկրի պտույտի միջազգային ծառայությունը հետեւում է, որ երկու ժամանակներն իրարից տարբերվեն ավելի քան 0,9 վայրկյանով, իսկ անհրաժեշտության դեպքում կավելացվի լրացուցիչ վայրկյան, գրում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Վերջին անգամ վայրկյանն ավելացվել է 2008 թվականի դեկտեմբերի 31-ին:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ գիտնականները կասկածի տակ էին առել լրացուցիչ վայրկյան ավելացնելու գաղափարը, քանի որ նկատել էին երկրի պտույտի դանդաղեցումը:
Հունվարի 19-ի երեկոյան միջազգային հեռահաղորդակցման խորհրդի անդամները խոշոր վեճ են հարուցել, եւ արդյունքում որոշել, որ մարդկությունը չի զրկվի լրացուցիչ վայրկյանից: Համենայն դեպս հիմա, հայտնում է «vesti.ru»-ն:
Նրանք, ովքեր առաջարկում են հետաձգել լրացուցիչ վայրկյանը, ասում են, որ ցերեկային ժամանակի երկարացումը կխոչընդոտի հեռահաղորդակցման սարքերի աշխատանքը:
Իսկ ավելացման կողմնակիցներն ասում են, որ դրա բացակայության դեպքում տարիների ընթացքում ատոմային եւ աստղագիտական ժամացույցների միջեւ տարբերությունը գնալով կավելանա: Այսպես, 20-30 տարի անց այն կարող է գերազանցել 1 րոպեն: Դրա հետեւանքով կարող է խախտվել մարդկության ցերեկվա եւ գիշերվա ընկալումը:
Լրացուցիչ վայրկյանի վերացման կողմ են հանդես եկել Ֆրանսիան, Գերմանիան եւ ԱՄՆ-ը, իսկ դեմ` Կանադան, Չինաստանը եւ Բրիտանիան: Երկար քննարկումներից հետո միջազգային խորհուրդը որոշեց չվերացնել վայրկյանը եւս 3 տարի:

Дополнительная секунда, призванная ликвидировать расхождение между атомным временем и астрономическим из-за неравномерности вращения Земли, будет добавлена к всемирному координированному времени (UTC) 30 июня 2012 года, сообщает Обсерватория ВМС США.
Это решение было принято Международной службой вращения Земли, для которой Обсерватория ВМС США служит центром прогнозов и быстрого реагирования. Измерения специалистов обсерватории показали, что вращение Земли сейчас отстает от атомного времени примерно на 1 миллисекунду в день. Так называемая високосная секунда будет добавлена в 23 часа 59 минут 59 секунд UTC 30 июня 2012 года (примерно соответствует 03.59 ереванского времени 1 июля 2012 года).
В 1970 году международным соглашением были установлены два стандарта времени - один из них, UT1, был основан на вращении Земли, а второй, UTC (всемирное координированное время), базировался на атомном времени.
Международная служба вращения Земли следит за тем, чтобы два стандарта времени не расходились между собой больше, чем на 0,9 секунды, а в случае необходимости заявляет о том, что нужно вставить дополнительную секунду, пишет РИА Новости.
С 1972 года к UTC были прибавлены 24 дополнительные секунды в разные интервалы - от шести месяцев до семи лет. Последний раз секунда добавлялась 31 декабря 2008 года.
Напомним, что ранее ученые поставили под сомнение необходимость в високосной секунде, поскольку обнаружили замедление вращения земли.
Вечером 19 января в Женеве участники Международного телекоммуникационного союза устроили ожесточенный спор, в результате чего все же решили, что «високосной секунды» человечество не лишится. По крайней мере, пока, сообщает «Вести.Ру».
Те, кто предлагают отменить «високосную секунду», говорят, что увеличение дневного времени, пусть и столь незначительное, создает серьезные сложности навигационным и телекоммуникационным системам. Эксперты считают, что из-за этого могут сбиться радары авиадиспетчеров, а также нарушится работа платежных банковских систем и Интернета.
Сторонники «увеличения» времени говорят, что если отменить «високосную секунду», с годами разрыв между показаниями атомных и астрономических часов будет увеличиваться. Так, уже через 20–30 лет он может превысить минуту. В результате этого может нарушиться человеческое восприятие дня и ночи, люди станут жертвами «временного диссонанса».
За отмену «високосной секунды» выступают Франция, Германия и США, против — Канада, Китай и Британия. В результате долгих прений члены Международного телекоммуникационного союза приняли решение не отменять «секунду координации» еще три года.