Ռուսաստանը աջակցում է Ադրբեջանի և Հայաստանի համատեղ որոշմանը՝ լուծարելու Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) Մինսկի խումբը, որը զբաղվում էր Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմամբ։ Այս մասին RBK-ին հայտարարել է ԵԱՀԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լուկաշևիչը՝ մանրամասնելով, որ խումբը նախատեսվում է վերջնականապես լուծարել մինչև 2025 թվականի դեկտեմբերը։
Նրա խոսքով՝ խոսքը վերաբերում է երեք ինստիտուտների՝ Մինսկի խմբի, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի պաշտոնի և բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի աշխատանքի դադարեցմանը։ «Հաշվի առնելով կողմերի դիրքորոշումը՝ դրանք պահպանելու աննպատակահարմարության վերաբերյալ, մենք որևէ պատճառ չենք տեսնում դրանց լուծարումը կանխելու համար», - ասել է դիվանագետը։
Օգոստոսի 26-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել է, որ սեպտեմբերի 1-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարման վերաբերյալ որոշում կկայացնի։ Նրա խոսքով՝ այս մեխանիզմն, ըստ էության, վաղուց է հանվել խաղաղության գործընթացից։ Մինսկի խմբի լուծարումը Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագիր կնքելու երկու պայմաններից մեկն է։ Մյուս պայմանն այն է, որ Հայաստանը պետք է փոփոխություններ մտցնի իր Սահմանադրության մեջ՝ վերացնելու «Ադրբեջանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հավակնությունները»։ Բայրամովը և նրա հայ գործընկեր Արարատ Միրզոյանը օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրել են ԵԱՀԿ-ին ուղղված դիմումը՝ Մինսկի խմբի վերաբերյալ, և օգոստոսի 11-ին ուղարկել են այն կազմակերպությանը։
Ըստ Լուկաշևիչի՝ Մինսկի խմբի լուծարման ընթացակարգը հետևյալն է. ԵԱՀԿ մշտական խորհուրդը (քաղաքական խորհրդակցությունների հիմնական որոշում կայացնող մարմինը) առաջարկել է, որ կազմակերպության անդամները «լռելյայն համաձայնեն» հաստատել այս հարցի վերաբերյալ նախարարական որոշումը. եթե մինչև սեպտեմբերի 1-ը ոչ ոք դեմ չլինի խմբի լուծարմանը, որոշումը կհամարվի ընդունված։ «Կարևոր է հաշվի առնել, որ այս որոշման իրականացման հետ կապված վարչական և ֆինանսական միջոցառումների իրականացումը կտևի մի քանի ամիս։ ԵԱՀԿ-ն նախատեսում է դրանք ավարտել ոչ ուշ, քան այս տարվա դեկտեմբերը։ Դրանից հետո բոլոր երեք կառույցները, որոնք պատասխանատու էին Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորմանը նպաստելու համար, պետք է դադարեն գոյություն ունենալուց», - ասել է Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչը։

Russia supports the joint decision of Azerbaijan and Armenia to dissolve the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) Minsk Group, which was engaged in the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. This was stated to RBC by the permanent representative of Russia to the OSCE, Alexander Lukashevich, detailing that the Minsk Group is planned to be dissolved once and for all by December.
According to Lukashevich, this refers to the termination of the work of three OSCE institutions: the Minsk Group, the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office, and the High-Level Planning Group.
“Given the position of the parties on the inexpediency of their maintenance, we see no reason to prevent their dissolution,” the Russian diplomat said.
As per Lukashevich, the procedure for dissolving the Minsk Group is as follows: The OSCE Permanent Council—the organization’s principal decision-making body for regular political consultations —has proposed that the OSCE members “tacitly agree” to approve the ministerial decision on this issue. And if no one opposes the dissolution of the Minsk Group by September 1, the decision will be considered adopted.
“It is important to take into account that the implementation of administrative and financial measures related to the implementation of this decision will take several months. The OSCE plans to complete them no later than December of this year. After that, all three structures that were responsible for contributing to the settlement of Nagorno-Karabakh shall cease to exist,” said the permanent representative of Russia to the OSCE.