Անցած տարի սպանված Լիբիայի նախկին առաջնորդ Մուամար Քադաֆիի կողմակիցներն իրենց հսկողության տակ են առել երկրի արեւմուտքում գտնվող Բենի Վալիդ քաղաքը: Այդ մասին հայտնում են տեղի իշխանության ներկայացուցիչները:
Հունվարի 23-ին Բենի Վալիդում Քադաֆիի տապալված ռեժիմի հակառակորդների եւ  կողմնակիցների միջեւ բախումներ են բռնկվել, ինչի արդյունքում զոհվել է չորս  եւ վիրավորվել է 20 մարդ:
Ավելի ուշ շրջանառվեց տեղեկատվություն, որ տապալված ռեժիմի կողմնակիցները վերահսկում են քաղաքի կարեւոր հատվածը, այդ թվում նրա կենտրոնը: Տեղական իշխանությունների տվյալներով` նրանք այնտեղ բարձրացրել են «կանաչ դրոշ»` Քադաֆիի օրոք պետական դրոշը, հայտնում է AFP-ը:
Հիշեցնենք, որ 2011 թվականի փետրվարի կեսին Լիբիայում սկսվեցին զանգվածային ցույցեր իշխանությունների դեմ, որոնք վերածվեցին հակամարտության: 2011թվականի մարտի 17-ին Անվտանգության խորհուրդը արտոնեց ռազմական միջամտությունը Լիբիայում: Դա հնարավորություն ընձեռեց ՆԱՏՕ-ին օդային գործողություններ իրականացնել 40 տարուց ավելին գործող ռեժիմի դեմ, ինչի արդյունքում Լիբիայի առաջնորդ Մուամմար Քադդաֆին սպանվեց: ՆԱՏՕ-ի գործողություններն ավարտվեցին հոկտեմբերի 31-ին: Լիբիայում այս պահին իշխանությունը գտնվում է Անցումային ազգային խորհրդի ձեռքում:

Сторонники убитого в прошлом году экс-лидера Ливии Муамара Каддафи взяли под контроль город Бени-Валид на западе страны. Об этом сообщили представители местных властей.
23 января в Бени-Валиде вспыхнули столкновения между противниками павшего режима Каддафи и его сторонниками, в ходе которых четыре человека погибли и еще 20 получили ранения.
Позже появилась информация, что сторонники свергнутого лидера контролируют часть важных районов города, в том числе его центр. По данным местных властей, они подняли там «зеленый флаг», бывший государственный флаг во время правления Каддафи, сообщает AFP.
Напомним, в середине февраля 2011 года в Ливии начались массовые демонстрации против властей, которые переросли в противостояние. Совет Безопасности 17 марта 2011 года санкционировал военное вмешательство в Ливии. Это дало возможность НАТО проводить воздушные операции против существовавшего более 40 лет режима, в результате чего глава Ливии Муамар Каддафи был свергнут и погиб. Операция НАТО завершилась 31 октября. Власть в Ливии в настоящий момент находится в руках Переходного национального совета (ПНС).