«Պատժամիջոցները այն օրակարգն են, որը հիմնականում աջակցում են Կիևի ռեժիմը և եվրոպական երկրները։ Նրանք ամեն ինչ անում են, որպեսզի ներքաշեն Վաշինգտոնին իրենց ուղեծիր և պարտադրեն այդ պատժամիջոցները»,- այսպես է Կրեմլի պաշտոնական ներկայացուցիչ Դմիտրի Պեսկովը պատասխանել լրագրող Ալեքսանդր Յունաշևի հարցին, թե ինչպես է Մոսկվան վերաբերվում Թրամփի՝ Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցներ սահմանելու սպառնալիքներին։
«Մեր երկրի դեմ սահմանված աննախադեպ թվով պատժամիջոցները որևէ ազդեցություն չեն ունեցել։ Դրանք բացարձակապես անօգուտ են եղել՝ Ռուսաստանի վրա ճնշում գործադրելու տեսանկյունից։ Ռուսաստանը հետևողականորեն գնում է դրված նպատակներին հասնելու ճանապարհով»,- պարզաբանել է Պեսկովը։
Նա հայտարարել է, որ «Մոսկվան կնախընտրեր հասնել իր նպատակներին քաղաքական-դիվանագիտական մեթոդներով, բայց եթե դա անհնար է փոխադարձության բացակայության պատճառով, ապա Ռուսաստանը կշարունակի հատուկ ռազմական գործողությունը»։

Sanctions are an agenda that is mainly supported by the Kiev regime and European countries. They are doing everything they can to bring Washington into their orbit and impose these sanctions. This is how Dmitry Peskov—the press secretary of the Russian president—responded to a renowned Russian journalist’s question about how Moscow views US President Donald Trump’s threats to impose new sanctions on Russia.
“The unprecedented number of sanctions imposed on our country has had no effect. They have been absolutely useless in terms of putting pressure on Russia. Russia is consistently pursuing the path to achieving its goals,” Peskov said.
He stated that “Moscow would prefer to achieve its goals through political, diplomatic methods.”
“But if this is impossible due to the lack of reciprocity, then Russia will continue the special military operation [in Ukraine],” added the Russian presidential spox.