Ֆրանսիայի Սենատի կողմից Ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունումից հետո Թուրքիայի ԱԳՆ-ը հայտարարությամբ է հանդես եկել:
Թուրքական Milliyet-ի փոխանցմամբ` Թուրքիայի ԱԳՆ-ի տարածած հայտարարության մեջ նշվում է, որ իրենք խստորեն դատապարտում են հունվարի 23-ին Ֆրանսիայի Սենատի կողմից  Ցեղասպանությունների օրինագծի ընդունումը: «Ամեն կողմից խնդիրներ ունեցող եւ անպատասխանատվության օրինակ հանդիսացող այդ որոշումը խստորեն դատապարտում ենք եւ մեր հակազդեցությունը հայտնելու ենք ամեն տեսակ նախաձեռնության ժամանակ:
Կարեւոր ենք համարում հիշեցնել, որ օրինագծի` օրենքի ուժ ստանալուց հետո Թուրքիան կիրագործի ավելի վաղ հայտնած գործողությունների իր ծրագիրը»,-նշվել է հայտարարության մեջ:
Նշենք, որ հունվարի 23-ին մոտ 8 ժամ տեւած լարված քննարկումներից հետո Ֆրանսիայի Սենատը  127 կողմ եւ 86 դեմ ձայներով ընդունեց այդ երկրի կողմից ճանաչված ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը:
Օրենքը ցեղասպանությունների մերժման դեպքում նախատեսում է տուգանք 45 հազար եվրո, եւ մեկ տարի ազատազրկում: Հիշեցնենք, որ Ֆրանսիան օրենքով ճանաչել է երկու ցեղասպանություն՝ Հայոց Ցեղասպանությունն ու Հոլոքոստը:
Հիշեցենք, որ Թուրքիան ավելի վաղ հայտարարել էր, թե օրինագծի ընդունման դեպքում Ֆրանսիայի դեմ մի շարք պատժամիջոցներ է կիրառելու:

ANKARA. – Turkey’s MFA issued a statement with respect to the French Senate’s passing of the bill that criminalizes the denial of genocides, including the Armenian Genocide.
“We strongly condemn this decision, which is problematic from everywhere and which is an example of irresponsibility, and we will display our reaction in all types of initiative. We find it important to remind that once the bill becomes a law, Turkey will carry out its earlier announced action plan,” the statement reads, Milliyet daily of Turkey informs.
To note, with a vote of 127 in favor and 86 against, France’s Senate passed Monday the bill that criminalizes the denial of the genocides which this country has formally recognized. And these are the Armenian Genocide and the Jewish Holocaust. This bill sets a one-year prison sentence plus a 45-thousand-Euro fine for anyone who denies these genocides. According to the regulations, the French President will ratify it within fifteen days. And Turkey had announced earlier that if the bill were to pass, it will impose a number of sanctions against France.