Գոյություն ունի օբյեկտիվ իրականություն և գոյություն ունեն սուբյեկտիվ ընկալումներ. օբյեկտիվ իրականությունն այն է, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը Վաշինգտոնում ևս մեկ անգամ ճանաչել են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը, իրավազորությունը, սահմանների անխախտելիությունը։ Այս մասին, այսօր՝ սեպտեմբերի 10–ին, ԱԺ–ում հարցուպատասխանի ժամանակ նշեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Սրանից բխում է, որ ՀՀ տարածքով կարող են գոյություն ունենալ այնպիսի կապուղիներ, որոնց վերաբերյալ որոշում կայացնում է Հայաստանը, և որոնց հետ կապված ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ»,–ասաց նա։
Փաշինյանն իր հետ բերել էր Վաշինգտոնում ստորագրված փաստաթղթի մեծ լուսապատճենը. «Այստեղ նշված է, որ Հայաստանի տարածքում լինելու է TRIPP անունով ենթակառուցվածք։ Ամբողջ պատմությունն այն է, որ այս արձանագրության տակ կա նաեւ ԱՄՆ նախագահի ստորագրությունը, Ադրբեջանի նախագահի ստորագրությունը։ Եթե մենք խոսում ենք տարածաշրջանային կոմունիկացիաների մասին, մենք գծել ենք այդ շրջանակը և ստորագրել ենք, թե ինչի մասին է տարածաշրջանային կոմունիկացիաները եւ ապաշրջափակումը։ Բայց սա էլ ամենը չէ. Այս թղթի 4–րդ կետում արձանագրված է, որ TRIPP նախագիծը Հայաստանի և ԱՄՆ–ի քննարկման օրակարգի հարց է։ Հարց կծագի, թե ինչ կապ ունի սրա հետ Ադրբեջանը։ Կապը հետեւյալն է, որ այս տարածաշրջանային նախագիծը պետք է կպնի Ադրբեջանին, Հայաստանի ու Ադրբեջանի կոմունիկացիաները պետք է կպնեն իրար, բայց TRIPP նախագիծը ՀՀ–ԱՄՆ երկկողմ քննարկման հարց է։
Մի հատ էլ ես ու Թրամփը ստորագրել ենք մտադրությունների հուշագիր «խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի զարգացման մասին։ Մենք պայմանավորվել ենք, որ այս նախագիծն իրականացվելու է Հայաստանի տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության, սահմանների անխախտելիության սկզբունքի հիման վրա եւ ԱՄՆ–ն շահագրգռված է ներդրումներ անելու այդտեղ։ Սա է օբյեկտիվ իրականությունը։
Ես հստակ ասում եմ, որ Հայաստանի տարածքում չի կարող լինել ձեր նշած անունով (Զանգեզուրի միջանցք–խմբ) գոյություն ունեցող ենթակառուցվածք, բայց ես չեմ կարող բացառել, որ այդ անունը Ադրբեջանում օբյեկտիվ ու սուբյեկտիվ հանգամանքների բերումով այնքան պոպուլյար է դարձել, որ Ադրբեջանը կարող է իր տարածքով անցնող որեւէ ենթակառուցվածք, որը կարող է միանալ Թրամփի ուղուն, անվանել ցանկացած մարդու անունով։ Բայց դա ՀՀ ինքնիշխան տարածքի, ՀՀ օրակարգի, ՀՀ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հետ որեւէ կապ չունի»,– հայտարարեց Փաշինյանը։

Существуют объективная реальность и субъективные восприятия. Объективная реальность заключается в том, что Армения и Азербайджан в Вашингтоне еще раз признали территориальную целостность, суверенитет, юрисдикцию и нерушимость границ друг друга. Об этом заявил во время правительственного часа в парламенте 10 сентября премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Из этого следует, что на территории РА могут быть такие каналы, относительно которых принимает решения Армения, в связи с которыми достигнуты договоренности», - заявил Пашинян.
Он принес с собой большую фотокопию документа, подписанного в Вашингтоне. «Здесь указано, что на территории Армении будет создана инфраструктура под названием TRIPP. Вся история в том, что под этим протоколом есть и подпись президента США, и подпись президента Азербайджана. Если говорится о региональных коммуникациях, то мы начертили этот круг и подписали то, о чем региональные коммуникации и разблокирование.
Но и это еще не все. В пункте 4 документа говорится, что проект TRIPP является вопросом повестки обсуждения между Арменией и США. Возникает вопрос, какое отношение к этому имеет Азербайджан? Связь следующая: этот региональный проект должен быть подключен и к Азербайджану, коммуникации Армении и Азербайджана должны быть подключены друг к другу, но проект TRIPP является вопросом двустороннего обсуждения РА-США.
Мы с Трампом также подписали меморандум о намерениях по развитию проекта «Перекресток мира». Мы договорились, что этот проект будет реализован на основе принципов территориальной целостности, суверенитета, юрисдикции и нерушимости границ Армении, и Соединенные Штаты заинтересованы в инвестировании. Это объективная реальность.
Я четко заявляю, что на территории Армении не может быть инфраструктуры с указанным вами названием (Зангезурский коридор – ред.), но не могу исключить, что это название стало настолько популярным в Азербайджане в силу объективных и субъективных обстоятельств, что Азербайджан может назвать какую-либо инфраструктуру, проходящую по его территории, которая может присоединиться к маршруту Трампа, именем любого человека.
Но это не имеет никакого отношения к суверенной территории, повестке Республики Армения, договоренностям, приобретенным РА», - заявил Пашинян.