Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության համաձայնագրի հնարավորինս սեղմ ժամկետում ստորագրումը լրջագույն քայլ կլինի հաստատված խաղաղության ինստիտուցիոնալացման ուղղությամբ։ «Արմենպրես»-ի՝ ստորագրման ժամկետին վերաբերող հարցին ի պատասխան հայտնեց ՀՀ ԱԳ նախարարի խոսնակ Անի Բադալյանը
«Երբ այս տարվա մարտի 13-ին հայտարարվեց Հայաստան-Ադրբեջան համաձայնագրի տեքստի համաձայնեցման մասին,  հայկական կողմը միաժամանակ հայտնեց համաձայնագրի արագ ստորագրման իր պատրաստակամությունը: Այս մոտեցումը վերահաստատվեց օգոստոսի 8-ին համաձայնագրի նախաստորագրմամբ, որը, որպես խաղաղության հաստատումն արձանագրող կարևոր իրադարձություն, արժանացավ միջազգային լայն աջակցության: Ստորագրման ամսաթվի հարցում Հայաստանի սկզբունքային մոտեցումը չի փոփոխվել. հնարավորինս սեղմ ժամկետում համաձայնագրի ստորագրումը լրջագույն քայլ կլինի հաստատված խաղաղության ինստիտուցիոնալացման ուղղությամբ»,- ընդգծեց Անի Բադալյանը։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը Հռոմի Միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտում կայացած համաժողովում հայտարարել է, որ Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության համաձայնագրի վերջնական ստորագրումը սպասվում է 2026 թվականի առաջին կեսին։

The Armenian Foreign Ministry reiterated on Saturday its readiness to sign the peace agreement with Azerbaijan in the shortest time possible.
Foreign Ministry spokesperson Ani Badalyan, reacting to Turkish Foreign Minister Hakan Fidan’s statement that he expects the Armenian-Azerbaijani treaty to be signed in the first half of 2026, told Armenpress that Yerevan is ready to sign the agreement as soon as possible.
“When, on March 13 of this year, the finalization of the text of the Armenian-Azerbaijani agreement was announced, Armenia simultaneously expressed its readiness to swiftly sign the agreement. This approach was reaffirmed with the initialling of the agreement on August 8, which, as an important development marking the establishment of peace, received broad international support. Armenia’s principled position regarding the signing date has not changed: signing the agreement within the shortest possible time frame would be a significant step toward the institutionalization of the established peace,” Badalyan told Armenpress.