2011 թվականի հունիսի 26-ին տեղի ունեցած, Գյումրիում շտապօգնության բժշկի աղմկահարույց սպանության գործը հասել է դատարան:
Խոսքը 65-ամյա Աշոտ Գրիգորյանի սպանության մասին է:
Հիշեցնեք, 2011 թվականի հունիսի 26-ին Գյումրիի ոստիկանությում ահազանգ էր ստացվել, որ քաղաքի Կոմիտերնի փողոցի, երկրորդ նրբանքի թիվ 13 տանը մահացել էր տանտեր Արամայիս Կարապետյանին բուժօգնություն ցույց տված վիրաբույժ Աշոտ Գրիգորյանը: Տանտիրոջ կամ հիվանդի որդին` 28-ամյա Արտակ Կարապետյանը ծեծելով սպանել էր վաստակաշատ բժիշկին:
Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում այսօր կայացել է այդ գործով դատական առաջին նիստը, որի ժամանակ ամբաստանյալի շահերի պաշտպանը հանդես է եկել միջնորդությամբ, դատարանից խնդրելով նիստը հետաձգել, գործի նյութերին ծանոթանալու նպատակով: NEWS am-ի թղթակիցը զրուցել է, ինչպես Արտակ Կարապետյանի հոր, այնպես էլ տուժողի իրավահաջորդ Ջուլիետա Գրիգորյանի հետ:
Բժշկի այրին նշել է, թե թույլ չի տալու, որպեսզի արտաշիրիմում կատարվի: Ինչպես հայտնի է Արտակ Կարապետյանի հարազատները պնդում են, որ բժիշկ Աշոտ Գրիգորյանի մահը վրա չի հասել ծեծի արդյունքում: Արտակ Կարապետյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104 հոդվածով, այն է դիտավորյալ սպանություն: Վերջինիս սպառնում է 12-25 տարվա, ընդհուպ մինչեւ ցմահ ազատազրկում:
«Դեպքից 2 օր անց դատաբժշկական փորձաքննության եզրկացությամբ արդեն իսկ ակնհայտ էր, որ կատարվածը սպանություն է: Ի՞նչ են ուզում, ի՞նչ արտաշիրիմում, ես թույլ չեմ տա, որ նրան տանջեն նաեւ մահվանից հետո»,-ասել է տուժողի իրավահաջորդ Ջուլիետա Գրիգորյանը: Նրա խոսքով, ճանաչված բժիշկն առողջական խնդիրներ չուներ, նրան պարզապես սպանել են, իսկ հիմա ուզում են գործը կոծկել: «Նա ոչ մի բողոք չուներ, առողջ մարդ էր, ատամնացավ էլ այդ օրը նույնիկ չուներ, հիմա ասում են՝ մեռնելն եկել է, մեռել է: Հո ասելով չէ՞, մարդուն ծեծել են, խոշտանգել, ներքեւ են գլորել մեքենայից, իրենց տան ներսում է մահացել: Այնքան են հարվածել, որ կոշիկները հագից թռել են»,-դժգոհել է բժշկի այրին:
Նրա խոսքով, բազում խոստումներ տվեցին, թե բժշկի հետ դաժանաբար վարված երիտասարդին կդատեն օրենքի ամբողջ խստությամբ, մինչդեռ Ջուլիետա Գրիգորյանը դատարանում իր շահերը պաշտպանում է միայնակ, սոցիալական վիճակից ելնելով չի կարողանում օգտվել փաստաբանի ծառայություններից:
Ամբաստանյալ Արտակ Կարապետյանի շահերի պաշտպան Թամարա Յայլոյանի խոսքով՝ Շտապ բուժօգնության բժիշկ Աշոտ Գրիգորյանի մահը վրա չի հասել ծեծի հետեւանքով:
Դատաբժշկական փորձաքննության արդյունքների հետ համաձայն չեն նաեւ բժիշկ Աշոտ Գրիգորյանի սպանության մեջ կասկածվող Արտակ Կարապետյանի հարազատները: Ըստ ամբաստանյալի հոր, բժիշկը կանչի եկել էր վատ առողջական վիճակով: Աշոտ Գրիգորյանի եւ Արտակ Կարապետյանի միջեւ վեճ չի եղել, նշում է Արամայիս Կարապետյանը՝ պահանջելով բժշկի արտաշիրիմում եւ նոր փորձաքննություն:
Շիրակի մարզի առողջապահության վարչության պետ Հովհաննես Հովհաննիսյանի փոխանցմամբ՝ Ջուլիետա Գրիգորյանի փաստաբան ունենալու հարցը կքննարկվի առաջիկայում, իսկ հաջորդ դատական նիստը կկայանա փետրվարի 3-ին:

Нашумевшее дело об убийстве врача Скорой помощи во втором по величине городе Армении, Гюмри, дошло до суда.
В суде общей юрисдикции Ширакской области Армении 24 января состоялось первое судебное слушание по этому делу, в ходе которого адвокат подсудимого выступил с ходатайством отложить разбирательство, чтобы ознакомиться с материалами дела.
Как известно, родные обвиняемого Артака Карапетяна утверждают, что врач скончался не в результате избиения, между тем как молодому человеку предъявлено обвинение в предумышленном убийстве. Ему грозит лишение свободы от 12 лет и вплоть до пожизненного заключения.
Вдова врача Джульетта Григорян в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявила, что ее мужа убили. «Уже спустя 2 дня после случившегося медэкспертиза подтвердила, что мой муж был убит», - заявила правопреемница потерпевшего, добавив, что известный врач не имел проблем со здоровьем; его сперва убили, а теперь пытаются замять дело.
«Он ни на что не жаловался, был здоровым человеком, у него в этот день даже зуб не болел, а теперь говорят, мол смерть пришла, вот и умер. Его избили, вышвырнули из машины, он умер у них в доме... Его столько били, что обувь с ног слетела», - рассказала вдова.
По словам Джульетты Григорян, ей не раз обещали, что молодого человека будут судить по всей строгости закона, между тем как Джульетта Григорян сама защищает свои интересы, так как у нее нет средств, чтобы нанять адвоката.
Адвокат подсудимого Тамара Яйлоян утверждает, что смерть врача Скорой помощи Ашота Григоряна не является следствием избиения.
Родные Артака Карапетяна тоже не согласны с результатами экспертизы. Его отец Арамаис Карапетян утверждает, что врач пришел на вызов в состоянии плохого самочувствия. Мужчина также заверил, что между врачом и обвиняемым не было ссоры.
Следующее судебное заседание состоится 3 февраля.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, поздно вечером 26 июня 2011 г. в Гюмрийское отделении полиции Армении поступил сигнал из станции Скорой помощи о том, что бригада №10 отправилась на вызов по адресу ул. Коминтерна, пер. 2, дом 13, где жители начали ссору с сотрудниками Скорой помощи. Прибывшая на место происшествия оперативная группа Полиции Гюмри по данному адресу обнаружила тело врача бригады №10, хирурга, жителя города Артик 65-летнего Ашота Григоряна. Оперативно-следственная группа выяснила, что Ашота Григоряна избил 28-летний Артак Карапетян.
На месте происшествия соседи рассказали, что отец Артака почувствовал себя плохо, из-за чего была вызвана «скорая помощь». Бригада опоздала на несколько минут, что и разозлило находящегося в нетрезвом состоянии Артака. Последний в начале избил врача дома, мотивируя тем, мол, почему опоздали. А когда врач оказал помощь больному, введя ему лекарство, и спустился во двор, Артак избил врача и там. Врач скончался прямо у входа.