Այսօր կայացել է (հեռավար ձևաչափով) Հայաստանի Հանրապետության և Ղազախստանի Հանրապետության միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 11-րդ նիստը՝ ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և ՂՀ փոխվարչապետ, ազգային էկոնոմիկայի նախարար Սերիկ Ժումանգարինի համանախագահությամբ:
Նիստի արդյունքներով երկու երկրների փոխվարչապետները ստորագրել են արձանագրություն, որում անդրադարձ է կատարվել երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային հարցերին, այդ թվում՝ համագործակցությանը առևտրատնտեսական, բարձր տեխնոլոգիաների, տրանսպորտի, տուրիզմի, առողջապահության և կրթության ոլորտներում:
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հանդես է եկել ելույթով, որում մասնավորապես կարևորել է Ղազախստանի հետ հարաբերությունների զարգացումը, այդ թվում ԵԱՏՄ համագործակցության շրջանակներում և ընդգծել առևտրատնտեսական գործընկերության ոլորտում չիրացված մեծ ներուժը:
Մհեր Գրիգորյանն առանձնակի անդրադարձ է կատարել համագործակցությանը տրանսպորտի ոլորտում:
«Հայաստանի Հանրապետությունը աջակցում է Ղազախստան-Թուրքմենստան-Իրան-Հայաստան երթուղով մուլտիմոդալ բեռնափոխադրումների տրանսպորտային ուղի ստեղծելու նախագծին։
Զուգահեռաբար Չինաստան-Ղազախստան-Ուզբեկստան-Թուրքմենստան-Իրան-Հայաստան երթուղով արդեն իսկ իրականացվում են բեռնափոխադրումներ, ինչը վկայում է մեր երկրների միջև տրանսպորտային և լոգիստիկ կապերի ընդլայնման նկատմամբ աճող հետաքրքրությունը։
Ես կարծում եմ, որ այս բեռնափոխադրումները կարող են կրել կանոնավոր բնույթ, հատկապես հաշվի առնելով հայ ձեռնարկատերերի պոտենցիալ հետաքրքրությունը ղազախա-չինական սահմանին գտնվող «Խորգոս» միջսահմանային համագործակցության միջազգային կենտրոնի հնարավորությունների նկատմամբ։
Միջտարածաշրջանային տրանսպորտային և լոգիստիկ ենթակառուցվածքների զարգացումը հատկապես կարևոր է Հայաստանի համար «Խաղաղության խաչմերուկ» ենթակառուցվածքային նախագծի իրականացման համատեքստում»,-նշել է ՀՀ փոխվարչապետը։
Ամփոփելով խոսքը՝ Մհեր Գրիգորյանը վստահություն է հայտնել, որ Հայաստանը և Ղազախստանը կշարունակեն ամրապնդել իրենց գործընկերությունը՝ հիմնված երկու ժողովուրդների միջև վստահության, հարգանքի և բարեկամության վրա։

Eleventh meeting of the intergovernmental commission on economic cooperation between Armenia and Kazakhstan was held Friday remotely, co-chaired by Deputy Prime Minister of Armenia Mher Grigoryan and Deputy Prime Minister, Minister of National Economy of Kazakhstan Serik Zhumangarin.
Following the meeting, the deputy premiers of the two countries signed a protocol which addressed the agenda matters of bilateral relations, including cooperation in trade, economy, high technology, transport, tourism, health care, and education.
Also, Deputy PM Grigoryan delivered an address in which he particularly emphasized the importance of developing relations with Kazakhstan, including within the framework of the EAEU cooperation, and stressed the great unrealized potential in trade and economic partnership.
Mher Grigoryan made a special reference to cooperation in the transport sector, too.
“The Republic of Armenia supports the project to create a multimodal cargo transport route along the Kazakhstan-Turkmenistan-Iran-Armenia route.
In parallel, cargo transport is already being carried out along the China-Kazakhstan-Uzbekistan-Turkmenistan-Iran-Armenia route, which indicates the growing interest in expanding transport and logistics ties between our countries.
I believe that these cargo transports can be of a regular nature, especially taking into account the potential interest of Armenian entrepreneurs in the opportunities of the Khorgos International Center for Border Cooperation located on the Kazakh-Chinese border.
The development of interregional transport and logistics infrastructure is especially important for Armenia in the context of the implementation of the Crossroads of Peace infrastructure project [of the country],” noted the deputy premier.
In conclusion, Mher Grigoryan expressed confidence that Armenia and Kazakhstan will continue to strengthen their partnership based on trust, respect, and friendship between the two peoples.