Հայաստանում վարձու աշխատողների թիվը 2025 թվականի հունվարից մինչև հունիս ամիսներին աճել է 5%-ով։ Այս մասին հայտարարել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը սեպտեմբերի 22-ին ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի նիստում՝ 2025 թվականի առաջին կիսամյակի պետական բյուջեի կատարման հաշվետվության քննարկման ժամանակ։
Միևնույն ժամանակ, նշել է նախարարը, պաշտոնապես գրանցված գործազուրկների թիվը շարունակել է նվազել, մինչդեռ աշխատողների թիվն աճել է։ «Հունվարից մինչև հունիս աշխատողների թիվն աճել է 5%-ով։ Սա հիմնականում պայմանավորված է եղել առևտրի, շինարարության, պետական կառավարման և պաշտպանության ոլորտներում աշխատողների թվի աճով», - բացատրել է Հովհաննիսյանը։

В Армении число лиц, работающих по найму, в январе-июне 2025 года увеличилось на 5%. Об этом на заседании постоянной парламентской Комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам во время обсуждения отчета об исполнении государственного бюджета за первое полугодие 2025 года заявил 22 сентября министр финансов Армении Ваге Ованнисян.
При этом число официально зарегистрированных безработных, как отметил министр, продолжило сокращаться, а число наемных работников – расти. «С января по июнь число наемных работников увеличилось на 5%. В основном это произошло за счет увеличения числа работников в сферах торговли, строительства, а также государственного управления и обороны», - пояснил Ованнисян.