Սեպտեմբերի 23–ին, ժամը 23.50–ի սահմաններում է եղել ոստիկանությունում ահազանգ, որ կրակոցներ են հնչել Մերձավան համայնքի Երևանյան խճուղում։ Անմիջապես դեպքի վայր են ժամանել ոստիկանության օպերատիվ խմբեր։ Պարզվել է, որ մահացել է երկու անձ՝ Փարաքար խոշորացված համայնքի ղեկավար Վոլոդյա Գրիգորյանը, մեր գործընկեր՝ Արարատի մարզի քրեական ոստիկան Կարեն Աբրահամյանը և մեկ վիրավոր ենք ունեցել՝ Արծրուն Գալստյանը, որը տեղափոխվել է հիվանդանոց, վիրահատվել է։ Այս մասին, այսօր՝ սեպտեմբերի 24–ին, լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՆԳՆ խոսնակ Նարեկ Սարգսյանը։
«Այս պահի դրությամբ, մեր տեղեկություններով նրա կյանքին վտանգ չի սպառնում։ Վիրավորը ոստիկան չի։ Ոստիկանության ծառայողը ընկերական հարաբերությունների մեջ է եղել համայնքի ղեկավարի հետ, պարզապես այստեղ կանգնած է եղել, ծառայության մեջ չի եղել։
Ահազանգը ստանալուց հետո ոստիկանական օպերատիվ խմբեր են ժամանել դեպքի վայր՝ ՆԳ նախարարի գլխավորությամբ։ Այս պահին էլ ՆԳ նախարարը գտնվում է Վաղարշապատի բաժնում և գլխավորում է աշխատանքները։ Ոստիկանական օպերատիվ խմբերն այս պահին իրականացնում են հետախուզական և անհրաժեշտ բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումները՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։ 100–ավոր ոստիկաններ կան այս պահին այս հատվածում»,–ասաց նա։
Հարցին՝ առկա տեսանյութերում երեւո՞ւմ են անձինք կամ ավտոմեքենաներ, Նարեկ Սարգսյանը պատասխանեց. «Տեսախցիկներ են վերծանվել, այս պահին հանրապետության մուտքերն ու ելքերն են ստուգվում, մեքենաներ կան տեղափոխված պահպանվող հատուկ տարածք։ Այսինքն բավականին մեծ, ծավալուն աշխատանքներ են տարվում։ Նաև անձանց հետ են զրույցներ տարվում»։
Խոսելով կասկածյալների մասին, նա ընդգծեց. «Նախնական տեղեկություններով, մեկ անձ դիմակավորված, ձեռնոցներով մոտեցել է այստեղ կանգնած երեք անձանց, կրակահերթ է արձակել, որի հետեւանքով երկուսը զոհվել են, մեկը վիրավորվել է»։
Հարցին՝ ի՞նչ գործողություններ են տարվում հետագա արյունալի իրավիճակը կանխելու համար, քանի որ Մերձավան համայնքում սա առաջին դեպքը չէ, նաև նշվում է, որ վարկածներից մեկը վենդետան է, ՆԳՆ խոսնակն արձագանքեց. «Վաղ է որևէ մի վարկածի մասին հաստատապես այս պահին խոսել։ Քննարկվում են բոլոր առաջ քաշված վարկածները։ Որոշակի գործողություններ արվել են նախկինում այստեղ կատարված էլի հասարակական հնչողություն ստացած հանցագործությունից հետո։ Դրա մասին կարծում եմ առիթ կլինի մենք կզրուցենք, բայց վստահեցնում եմ, որ Ներքին գործերի նախարարության համար, ոստիկանության համար, մեր իրավապահ մյուս գործընկեր կառույցների համար, սա հավատացեք, որ սկզբունքային հարց է, որպեսզի դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզվեն։
Վստահորեն կարող եմ ասել, որ եթե պարզվի, որ եղել են հանգամանքներ, որի ընթացքում որոշ անձինք թերացել են, այսինքն հնարավոր է եղել որոշակի գործողություններով կանխել նման միջադեպերը, վստահ եղեք, որ կրելու են համապատասխան իրենց պատասխանատվությունը»։
Նա հավելեց, որ սպանված անձանց ընտանիքի անդամներն անվտանգ տեղում են այս պահին. «Ոստիկանական իմ նշած այս ծավալուն միջոցառումների շրջանակում է նաև որոշակի տեղերում, հենակետեր տեղադրել է, որպեսզի հենց այս պահին էլ որոշակի հնարավոր շարունակություններ չլինեն։ Այդ ամեն ինչը նաև այդ շրջանակում է իրականացվում»։
Դեպքը տեղի է ունեցել Վոլոդյա Գրիգորյանի հենց տան դիմաց։ Կրակոցների հետևանքով ևս մեկ անձ վիրավորվել է, սակայն նրա ինքնության մասին առայժմ տեղեկություններ հայտնի չեն։
Սպանության վայրում տեսախցիկներ կան, որոնք առգրավվել են։
Հիշեցնենք, որ նախքան Փարաքարում կայացած ՏԻՄ ընտրությունները՝ փետրվարի 5-ին, Մերձավանում վարչական ղեկավար Մհեր Ախտոյանի տան ուղղությամբ հարձակում էր տեղի ունեցել, ինչի հետևանքով զոհվել էր Ախտոյանների հորաքրոջ որդին՝ 29-ամյա Գրիգոր Օհանյանը, վիրավորվել՝ ընտանիքի ընկերը: Հարուցված քրեական գործի շրջանակում կալանավորվել էր Վոլոդյա Գրիգորյանի եղբայրը՝ 37-ամյա Պայքար Գրիգորյանը։

«23 сентября около 23:50 в полицию поступил сигнал о том, что на Ереванском шоссе в общине Мердзаван слышны выстрелы. На место происшествия немедленно прибыли оперативные группы полиции. Выяснилось, что погибли два человека: глава укрупнённой общины Паракар Володя Григорян, наш коллега, сотрудник криминальной полиции Араратской области Карен Абрамян, и один раненый – Арцрун Галстян, который доставлен в больницу и прооперирован». Об этом сегодня, 24 сентября, в беседе с журналистами заявил пресс-секретарь МВД Нарек Саркисян.
«В настоящее время, по нашим данным, его жизни ничего не угрожает. Пострадавший не является сотрудником полиции. Полицейский находился в дружеских отношениях с главой общины, просто стоял здесь, не был при исполнении служебных обязанностей. После получения сигнала тревоги на место происшествия прибыли оперативные группы полиции во главе с министром внутренних дел. В настоящее время министр внутренних дел находится в Вагаршапатском отделении и руководит работами. В настоящее время оперативные группы полиции проводят следственно-оперативные мероприятия и принимают все необходимые меры для выяснения всех обстоятельств произошедшего. В настоящее время на месте происшествия находятся 100 сотрудников полиции», — сказал он.
На вопрос, видны ли на имеющихся видеозаписях люди или автомобили, Нарек Саргсян ответил: «Видеокамеры раскодированы, в настоящее время проверяются въезды и выезды из республики, есть автомобили, которые перемещены на особо охраняемую территорию. Другими словами, проводится довольно масштабная работа. Также проводятся опросы людей».
Говоря о подозреваемых, он подчеркнул: «По предварительным данным, один человек в маске и перчатках приблизился к троим стоявшим здесь людям, открыл огонь, в результате чего двое погибли, один получил ранения».
На вопрос о том, какие действия предпринимаются для предотвращения дальнейших кровавых разборок, поскольку это не первый случай в общине Мердзаван, и также отмечается, что одной из версий является месть, представитель МВД ответил: «Сейчас рано однозначно говорить о какой-либо версии. Все выдвинутые версии обсуждаются. Определенные действия были предприняты после ранее озвученного преступления, совершенного здесь. Думаю, у нас будет возможность поговорить об этом, но уверяю вас, что для МВД, для полиции, для других наших партнерских правоохранительных структур, это принципиальный вопрос, чтобы все обстоятельства инцидента были выяснены. Могу с уверенностью сказать, что если выяснится, что были обстоятельства, при которых определенные лица допустили ошибки, то есть можно было предотвратить подобные инциденты определенными действиями, будьте уверены, они понесут соответствующую ответственность».
Он добавил, что в настоящее время члены семей убитых находятся в безопасности: «Полиция в рамках упомянутых мною обширных мер также установила посты в определённых местах, чтобы исключить возможность продолжения событий».